Hlavní obsah
Skanzen v Příkazech Foto: Bezděk, NPÚ

Hanácký skanzen v Příkazech návštěvníci ještě pořádně neobjevili

A je to škoda, v přetechnizované době, a bude hůř, jsou podobná místa balzámem pro všechny smysly. Severozápadně od Olomouce, asi 10 kilometrů, leží v nivě Moravy malá obec. Bohužel konzumenti konzumu raději navštěvují multifunkční nákupní centra, obydlí „staříčků“ jsou jim povětšinou ukradená.

Skanzen v Příkazech Foto: Bezděk, NPÚ
Hanácký skanzen v Příkazech návštěvníci ještě pořádně neobjevili

Hanácký skanzen není velký, ale ukazuje, jak se doba náhle změnila. Grunt patří minulosti, těžká dřina je pryč. Pokrok opravdu nezastavíš, koně, dobytek jsou v paměti už jen té nejstarší generace, ale je potřebné podobná místa občas navštívit.

Grunt nebyl žádný život na zámku

Jádrem vesnické památkové rezervace je Kameníčkův grunt, zděné obytné stavení z 2. poloviny 19. století. Obytné přízemí je má patro se sýpkovými komorami, dvůr obklopilo přízemní křídlo s chlévy, objekt je uzavřen zdí z nepálených cihel.

Ve skanzenu uvidíte cihlové, roubené i hliněné domy ze 17. až 19. století. Grunt ukazuje expozici bydlení na Hané z období 19. a 20. století. V obytné části je kuchyně a světnice, také řemeslnická dílna s vybavením a nářadím. Vše doplňují dětské hračky a několik učebních pomůcek.

Stodoly jsou plné strojů a nářadí, jak už to v podobných skanzenech bývá. Na Kameníčkově gruntu uvidíte špaletovou stodolu, další tři jsou v okolních zahradách. Jsou to budovy s vjezdem v kratších štítových stěnách.

V areálu gruntu je stylová hanácká hospoda. Během roku se tu pořádají různé kulturní akce, od Vynášení smrtky, přes Velikonoce, výmlat až po hanácké Vánoce.

Otevřeno od května o víkendu, červen až srpen od úterý do neděle (10 - 17), září 10 - 16 hodin.

Areál je v gesci Národního památkového ústavu, zrovna jako Hamousův statek ve Zbečně, skanzen Zubrnice, nebo soubor lidových staveb Betlém Hlinsko či Veselý Kopec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků