Hlavní obsah
Habáni se nesmazatelně zapsali do moravské historie svou malovanou keramikou. Foto: Zdeněk Šmýd

Habáni byli skvělí keramici i vinaři. Věnuje se jim nové muzeum

Habánský sklep ve Vacenovicích odkrývá odkaz novokřtěnců na jižní Moravě. Představuje jejich osud, zvyklosti i výrobky, které po nich v obci zůstaly.

Habáni se nesmazatelně zapsali do moravské historie svou malovanou keramikou. Foto: Zdeněk Šmýd
Habáni byli skvělí keramici i vinaři. Věnuje se jim nové muzeum

Povznesli na vyšší úroveň vinařství i keramickou výrobu. Habáni našli na jižní Moravě útočiště v 16. a na počátku 17. století a zanechali v regionu výraznou stopu. Přesto se jim jen výjimečně věnují místní muzea. Rozhodně to neplatí o Vacenovicích u Kyjova, kde svou první turistickou sezonu zahajuje nové muzeum – Habánský sklep.

Ve Vacenovicích žila komunita asi čtyř set těchto uprchlíků. Obec se díky tomu může pochlubit mnoha nálezy a také pověstmi o habánech, které se dochovaly až dodnes.

V rekonstruovaném sklepě na návsi lze vidět nejen nalezené úlomky keramiky, ale i mnoho úžasných výrobků, které se prokazatelně ve Vacenovicích habánskou technikou vyrobily, ale dnes patří do sbírek různých institucí i soukromníků. Expozice ukazuje také zmenšenou kopii nálezu více než šestimetrové vypalovací pece, v níž se dalo naráz vypálit až tisíc kusů keramiky.

Habáni neboli novokřtěnci, anabaptisté, toufaři či huterité byli křesťanští reformátoři i uprchlíci původem z dnešního Švýcarska. Na Moravě našli nové domovy a vydrželi zde až do reforem po bitvě u Bílé hory, kdy museli odejít hledat útočiště jinde. Byli vyhlášení řemeslníci i velmi starostliví zemědělci. Mnohé z jejich zásad zůstalo v jihomoravské nátuře dodnes.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků