Hlavní obsah
Albrech Dürer a jeho současníci. Výstava v Ostravském muzeu od 19. prosince do 27. února 2014 Foto: Josef Zajíc

Grafické listy Albrechta Dürera a jeho současníků jsou k vidění v Ostravském muzeu

Od středy 18. prosince je v Ostravském muzeu k vidění významná výstava, která je výběrem z nejúspěšnějších výstav grafiky Východoslovenského muzea, které oslavilo 140 roků od svého vzniku. Vzácná sbírka grafiky byla představena již v mnoha středoevropských městech. V Ostravě má však svoji premiéru.

Albrech Dürer a jeho současníci. Výstava v Ostravském muzeu od 19. prosince do 27. února 2014 Foto: Josef Zajíc
Grafické listy Albrechta Dürera a jeho současníků jsou k vidění v Ostravském muzeu

Vystavený soubor grafických listů pochází z testamentárního odkazu Imricha Henszelmanna z roku 1888. Tento filantrop, vědec a milovník umění byl jedním ze zakladatelů Hornouherského muzeálního spolku.

Albrecht Dürer (21. 5. 1471 - 6. 4. 1528) je nejvýraznější postavou umění renesance v zaalpských zemích. Především jeho zásluhou se staly techniky mědirytiny a dřevořezů samostatnými uměleckými druhy.

„Zájemci, kteří se přijdou na výstavu podívat, zhlédnou originální grafiky z období 15. a 16. století. Je zde zastoupena spousta známých umělců, například Albrecht Dürer a Lucas Cranach a další. Jde o německou školu, která se pohybovala v okolí Norimberku. Máme zde grafiku, kterou jsme přivezli z Východoslovenského muzea v Košicích. Tato výstava je vůbec poprvé prezentována v České republice,” uvedla ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

Pro rok 2014 prozradila jen úvod muzejní sezóny.

„Dohodla jsem se s Národní galerií a od 5. února do 27. února 2014 přivezu osm originálních maleb Lucase Cranacha a musím říct, že jeden obraz, který na výstavě bude, ještě nikdo neviděl. Sedmdesát pět let ležel ve sbírkách Národní galerie, protože neměli peníze na jeho restaurování. Teď ho dokončili a v Ostravě bude poprvé předveden veřejnosti,” řekla ředitelka.

Výstava Albrecht Dürer a jeho současníci potrvá do 27. února 2014.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků