Hlavní obsah
Deváté zastavení - "U chromého žida". Kaple se sochou žoldnéře, vyvádějícího spoutaného Krista ze zahrady Getsemanské. Foto: Vratislav Konečný

Genius loci vás uchvátí v jihočeském Římově, jednom z evropských Jeruzalémů

Je to velmi silná atmosféra místa, vyzařuje klid, pokoj, přitom také dodává vnitřní energii. Pětadvacet zastavení pašijové cesty na trase dlouhé přes pět kilometrů znají především věřící. Jedno z kdysi nejnavštěvovanějších poutních míst leží poblíž silnice z Českých Budějovic na Kaplici.

Deváté zastavení - "U chromého žida". Kaple se sochou žoldnéře, vyvádějícího spoutaného Krista ze zahrady Getsemanské. Foto: Vratislav Konečný
Genius loci vás uchvátí v jihočeském Římově, jednom z evropských Jeruzalémů

Není to jen o víře, je to procházka nádhernou krajinou

Hlavními turistickými lákadly jsou ale nedaleká Zlatá Koruna a Český Krumlov, odtud turisté většinou směřují k Lipnu. Římovská pašijová cesta ale stojí za navštívení, více než hodinová procházka barokní jihočeskou krajinou se symbolikou Kristovy poslední cesty je naprosto relaxační očistou. Je to spirituální zastavení, zpomalení v tom neustálém poklusu, jaký nás poslední dobou provází.

Vypněte mobily, maximálně je můžete použít na focení, vyndejte sluchátka z uší, pusťte své čtvernožce z vodítek a vydejte se na cestu od obce Římov k Malši. Římov leží v místech starého slovanského hradiště z 8. století. Malebná obec se do nynější podoby rozrostla od 13. století. V 17. století ji zakoupil majitel českokrumlovského panství Jan Oldřich z Eggenberku, který ji věnoval v roce 1626 jezuitské koleji.

Jedinečný poutní areál

S návrhem na zřízení pašijové cesty přišel jezuitský lékárník Jan Gurre, na stavbu lorety a zastavení na cestě věnoval veškeré své nemalé prostředky. K tomu se začalo stavět i z darů farníků. Poutním místem se Římov stal roku 1648, kolem loretánské kaple vystavěli čtyřboký ambit, později k němu přibyl i kostel svatého Ducha.

Bohužel některé sochy v roce 1994 neznámý zloděj ukradl a jakoby se po nich slehla země. Zřejmě jsou ozdobou soukromé sbírky.

Mezi poli, lesem a kolem řeky

Je to nádherná procházka, krajina na malém kousku se střídá, jdete mezi poli, lesem, pak podle Malše, dokáže se pořádně rozvodnit, kapličky v jejím dosahu to také už odskákaly. Křížovou cestou vyjdete u areálu poutního místa s loretánskou kaplí. Posledním zastavením je kaple Božího hrobu se sochou ležícího Krista, na pahorku nad ní, v blízkosti kostela narazíte na působivou Kalvárii. Okolo lorety, vystavěné roku 1648,  je zbudován ambit, zde se ukládali k odpočinku poutníci.  

V ambitu je 34 obrazů zachycujících výjevy ze života Panny Marie. Nad oblouky ústícími do nádvoří je na stěnách vymalováno 32 mariánských poutních míst v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Procesí přicházela nejen z Čech a Moravy

Později byl přistavěn kostel svatého Ducha. Barokní stavba je na centrálním kruhovém půdorysu, pochází z let 1672 až 1697.

K uctívání barokní sošky Panny Marie Římovské přicházela procesí z Čech, Moravy, ale i od jižních sousedů z Rakouska, přicházeli i poutníci z Bavor.

Obklopeni církevními památkami

Na poměrně malém území jižních Čech najdete čtyři nádherné církevní památky - cisterciácké kláštery ve Vyšším Brodě a Zlaté Koruně, poutní kostel v Kájově u Krumlova a římovské poutní místo.

Římovský poutní areál je zařazen do skupiny takzvaných evropských Jeruzalémů - umístění barokních kapliček odpovídá přesně tradiční křížové cestě v Jeruzalému.

Římovská vodní nádrž slouží jako zdroj pitné vody, koupací není.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků