Hlavní obsah
Výstava grafika Jacquese Callota v domě umění 21. ledna - 22. března 2020 Foto: Josef Zajíc

Galerie výtvarného umění Ostrava představuje díla grafika Jacquese Callota

Společně s kurátory Janem T. Štefanem a Jiřím Jůzou připravila Galerie výtvarného umění v Ostravě interaktivní přehlídku grafických listů významného lotrinského barokního mědirytce Jacquesa Callota. Vernisáž se uskuteční 21. ledna od 17.00 hodin v Domě umění v Ostravě.

Výstava grafika Jacquese Callota v domě umění 21. ledna - 22. března 2020 Foto: Josef Zajíc
Galerie výtvarného umění Ostrava představuje díla grafika Jacquese Callota

Výstava prezentuje více než padesát grafických listů, jejichž autorem je barokní umělec Jacques Callot. Vystavená díla pocházejí ze sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě, Národní galerie v Praze, Oblastní galerie Liberec, Památníku národního písemnictví a ze soukromých sbírek.

„Callot ve svém nedlouhém životě zažil velkolepost Říma a úspěchy u florentského dvora Medicejských. Zažil také utrpení třicetileté války. Tematicky zpracovával oslavné listy, lidské hemžení v městské i vesnické kulise, burcující protiválečné listy i prostou lidskou pokoru katolíka. Gallotovy grafické listy sbíral například mladý Rembrandt van Rijn, ale i Václav Hollar. Jeho styl se stal vzorem a inspiroval mnohé další umělce,” řekl kurátor výstavy Jan T. Štefan.

Výstava je doplněna o interaktivní a edukační zónou pro děti a dospělé. Její součástí jsou zvětšeniny miniaturních Callotových prací a audiozáznamy s jejich výkladem. Nechybí ani edukativní zóna s historii třicetileté války, informacemi o grafických technikách a Callotově tvorbě.

V praktické části si děti i dospělí mohou vyzkoušet techniku rytí za pomoci nejrůznějších nástrojů. Pro malé děti nechybí omalovánky Callotových postaviček, kostky a destičky s Callotovými grafikami ke složení i šachy s figurkami z Callotových grafik.

„V rámci edukačních  komentovaných prohlídek se děti i dospělí seznámí, co je grafika. Na některých panelech bude znázorněno, jak se připravují, vyrábí a tisknou grafické listy. Seznámí se s těmi základními principy tisku z výšky, z hloubky, z ploch apod. Seznámí se také s dvěma technikami, které Callot používal, a to je mědiryt a lept. Jsou připraveny panely různých skládaček, omalovány s postavami s Calletova díla. Vystřihovánky, z kterých si vyrobí loutky a pomocí světla mohou hrát stínohru. Nabídka tedy bude velká. Také si budou moci vyzkoušet jak náročná práce je vytvořit rytím podklad pro grafický list,” informovala Jana Sedláková, lektorka edukačních a komentovaných prohlídek.

Nejmonumentálnějšími a nejvzácnějšími vystavenými díly, co se týče rozsahu zpracované plochy a detailů, jsou dle informací Hedviky Dalecké, lektorky GVUO, grafické listy s názvem Dobytí pevnosti La Rochelle a Obléhání Bredy.

„Grafický list Dobytí pevnosti La Rochelle se stal předlohou pro interaktivní puzzle o 3404  dílcích. Galerie výtvarných umění v Ostravě ho připravila jako jeden z interaktivních prvků výstavy. Doufáme, že nám ho návštěvníci pomohou složit dřív než výstava skončí,” dodala Hedvika Dalecká.

Jacques Callot (1952 - 1635), grafik, kreslíř, rytec se narodil v Nancy v Lotrinsku vévodskému erbovnímu heroldovi Jeanu Callotovi. Jeho kreslířské nadání ho vedlo k umělecké dráze. Kresbě se učil u malíře Clauda Henrieta a zlatnictví u Demange Crocqa. V centru jeho zájmu byla lidská figura. Vyznačoval se výjimečným technickým zpracováním. Leptal desky, pracoval s rydlem, a to i pod mikroskopem či silnou lupou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků