Hlavní obsah
Foto: Galerie Václava Chada

Galerie Václava Chada poprvé Zlínu představí dílo Jana Koblasy a Sonii Jakuschewy

Ve čtvrtek 23. července v 17 hodin bude v prostorách Zlínského zámku zahájena výstava s názvem Jan Koblasa a Sonia Jakuschewa – Rozhovory. Slavnostní vernisáž v Galerii Václava Chada otevře prodejní výstavu manželského páru, jejichž tvorba se ve Zlíně představí vůbec poprvé.

Foto: Galerie Václava Chada
Galerie Václava Chada poprvé Zlínu představí dílo Jana Koblasy a Sonii Jakuschewy

Vystavená malířská a sochařská díla ukáží návštěvníkům zámku dvě rozdílné osobnosti, jejichž životní dráhy se v roce 1993 spojily.

„Jedná se o „dialog“ dvou velkých tvůrčích energií, z nichž každá čerpá z hlubin vlastní zkušenosti, přesto plynou vedle sebe, potkávají se a vzájemně se podněcují. Tvorba manželského páru tak někdy vyústí ve společná díla. Je to ale také „dialog“ ženského a mužského elementu, dvou vnitřních sil, které v sobě nesou mnoho společného i řadu odlišností,” uvedla Silvie Stanická, která je společně s Ilonou Víchovou kurátorkou výstav.

Koblasova díla jsou v kulturních kruzích dobře známá. Představil je například v Topičově salonu v Praze či v Jízdárně Pražského hradu. Právě jedno z nich - s názvem Odysseus - budou mít možnost obdivovat i místní příznivci umění. Naopak některé z obrazů Sonii Jakuschewy budou úplně nové a ve Zlíně tak zažijí svoji výstavní premiéru.

Výstava v galerii zlínského zámku je přístupná zdarma a potrvá do 23. srpna, a to od úterý do pátku, vždy od 14 do 17 hodin. Zájemci o komentované prohlídky a organizované skupiny se mohou hlásit na telefonu 602 560 020. Podrobnosti o zlínském zámku i nové Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz.

Jan Koblasa:

Narodil se  5. října 1932 v Táboře. V 50. letech studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, později i na  Akademii múzických umění v Praze. Do roku 1968 působil jako sochař v Praze a Teplicích, poté emigroval a působil v Miláně a v Kielu. V letech 2002 - 2005 vedl Ateliér sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho práce byla oceněna řadou vyznamenání. Společně s manželkou žije a tvoří v Hamburku a v Praze. Jan Koblasa patří v uměleckých kruzích k vysoce ceněným umělcům a jeho díla tvoří součásti veřejných i soukromých uměleckých sbírek v Evropě, Americe, Africe i Asii.

Sonia Jakuschewa:

Tato ruská umělkyně se narodila 23. ledna 1961 v Moskvě. Studovala na Vysoké škole výtvarných umění "Surikov" v Moskvě obor malířství. V 80. letech začala vystavovat doma i v zahraničí např. v Belgii, Chile, Finsku, Francii, Nizozemsku, Polsku, Švédsku, České republice a v USA. Od roku 1993 žije se svým mužem Janem Koblasou v Hamburku. Její práce jsou zastoupeny ve veřejných a soukromých sbírkách.

Další informace naleznete na www.gvch.cz a www.zlinskyzamek.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků