Hlavní obsah
Foto: Petr Neubert

Galerie Václava Chada na zlínském zámku otevírá výstavu malíře Patrika Hábla

Ve Zlíně se od čtvrtka 10. října představí se svým dílem zlínský rodák, malíř Patrik Hábl. Pod názvem S/M/L/XL se skrývá výstava obrazů a velkoformátových maleb, z nichž některé jsou zcela nové a k vidění zde budou poprvé. Setkání s autorem bude možné během komentované prohlídky v sobotu 12. října.

Foto: Petr Neubert
Galerie Václava Chada na zlínském zámku otevírá výstavu malíře Patrika Hábla

Až do 6. prosince bude Galerie Václava Chada ve Zlíně hostit výstavu obrazů a maleb nejrůznějších formátů. V expozici S/M/L/XL se odráží zaujetí Patrika Hábla otázkou, zda obrazy potřebují mít své měřítko, poměr i správnou velikost.

Návštěvníci se pak mohou u konkrétního díla zamyslet, zda existuje přímý vliv měřítka, obsahu a formy na diváka. Na výstavě se totiž objevuje nejmenší obraz Poutnice, který vznikl před 20 lety. A ten samý motiv je pak zasazen i do většího měřítka.

„Dlouhodobě Patrika Hábla zajímá spojení obrazu a prostoru. To, co divák prožívá okem a ve své hlavě před obrazem. Člověkem prostupuje obraz vytvořený v prostoru, prostor je rekonstruován obrazem a obraz je rekonstruován malbou,“ uvedla kurátorka výstavy Miroslava Ptáčková.

Patrik Hábl je známý také svými realizacemi v architektuře, které zasazuje do veřejného nebo do sakrálního prostoru. I pro zlínskou výstavu si připravil neobvyklou instalaci. Před vstupem do zámku upoutá pozornost návštěvníků 21metrové plátno napnuté na sloupořadí. Velkoformátová malba zpracovaná experimentálními technikami a postupy využívá jako podklad netradiční materiál, který se obvykle používá k tvorbě reklamních bannerů.

Jedinečnou příležitost setkat se s autorem, vyslechnout si jeho interpretaci díla a pokládat mu dotazy nabízí komentovaná prohlídka výstavy vedená přímo Patrikem Háblem. Konat se bude v rámci Zlín Design Marketu v sobotu 12. října od 16:00 hodin.

Expozice je umístěna v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zámku. Přístupná je od 10. října do 6. prosince vždy od úterý do pátku od 10 do 17 hodin, o víkendech pouze po individuální dohodě. Vstupné je 50 Kč. Během Zlín Design Marketu bude otevírací doba prodloužena – v sobotu 12. října bude otevřeno od 10 do 20 hodin, v neděli 13. října od 10 do 16 hodin.

Další informace na www.zlinskyzamek.cz 

Patrik Hábl (*1975 ve Zlíně) je současný český malíř. Vystudoval Střední školu uměleckoprůmyslovou v Uherském Hradišti a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Je známý svými realizacemi v architektuře, které zasazuje do veřejného nebo do sakrálního prostoru.  Vytvořil řadu prostorových vstupů současného umění do významných historických staveb, mezi nimi například intervence “postních obrazů” v akademickém kostele Nejsvětějšího Salvátora, intervence ve stálé expozici středověkého umění v Anežském klášteře nebo instalace v expozici Umění Asie a starověkého Středomoří v Národní galerii v Praze.

Má za sebou více než 50 samostatných výstav po celém světě, např. v Miláně v galerii Spazio Ostrakon, v Kjótu v Galerii Gimlet Saas, v Grazu v QL Gallery nebo v Mnichově v Gallery Kalt. Jeho práce byla také zařazena do čtvrtého a šestého Pekingského mezinárodního uměleckého bienále. Vystupoval na skupinových výstavách v Paříži, New Yorku, Istanbulu a Curychu. V současné době žije v Praze a působí na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Je členem sdružení Umělecká beseda a Hollar.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků