Hlavní obsah
Foto z vernisáže výstavy Foto: Eva Kočová

Galerie Kotelna hostí výstavu soch a plastik Jana Kováříka

V říčanské galerii Kotelna probíhá výstava soch a plastik Jana Kováříka nazvaná PO_CHOUTKY.

Foto z vernisáže výstavy Foto: Eva Kočová
Galerie Kotelna hostí výstavu soch a plastik Jana Kováříka

Jan Kovářík je ve své sochařské práci většinou vychází ze života, uvědomění jeho okamžiků, jejich smyslových vjemů, jimž dává prostorovou podobu. Jeho sochařské postupy jsou takřka klasické.

Vyrábí „postaru“ hliněné formy, pracuje s tradičními materiály. Nezavrhuje však ani materiály na bázi syntetiky, tedy „neklasické“ a vnímané spíše jako neušlechtilé. I v případě těchto takzvaně neušlechtilých hmot vždy důsledně usiluje o dokonalý výraz formy. Nejde mu však zdaleka o čistou geometrii. Ačkoli vychází z geometricky jasně definovaných objemů, výsledkem jsou sochy vzdálené čistým platonským tělesům.

S Kováříkovou sochařskou tvorbou je nerozlučně spojena práce s barvou. Povrchy svých plastik často pojednává překvapivě barevně. Vymění roli sochaře za malířskou a povrch pokryje ruční drobnokresbu štětečkem. Jsou to statisíce jemných doteků a představují takřka meditační techniku.

Promýšlené, smyslné spojení barvy a tvaru v případě Kováříkových primárně vizuálních objektů, které začasto svádějí k polaskání, překvapivě zasahuje i další smysly. Organické tvary a promyšlený koloristický přístup vedle zrakových a hmatových počitků vyvolávají v divákovi labužnické choutky. Návštěva Kováříkovy výstavy se tak stává téměř dekadentním gurmánským zážitkem.

Jan Kovářík se narodil roku 1980 v Kyjově a nyní žije a tvoříí v Praze. V letech 1998 - 2005 studoval AVU v ateliérech prof. Jindřicha Zeithammla a prof. Milana Knížáka. Je členem sdružení Umělecká beseda, KK3 Klub konkretistů a Spolku Skutek. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírce moderního a současného umění Národní galerie v Praze.

Výstava končí v sobotu 21. dubna komentovanou prohlídkou a dernisáží, která bude zahájena ve 14.00 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků