Hlavní obsah
Jaroslav Panuška, Vodní duch Foto: Ladislav Málek

Galerie Goltzova tvrz zve na výstavu obrazů Jaroslava Panušky

K příležitosti vydání obsáhlé monografie o životě a díle Jaroslav Panušky, kterou napsal RNDr. Jaroslav Valečka, otevírá Galerie Goltzova tvrz v Golčově Jeníkově, výstavu děl Jaroslava Panušky.

Jaroslav Panuška, Vodní duch Foto: Ladislav Málek
Galerie Goltzova tvrz zve na výstavu obrazů Jaroslava Panušky

Jaroslav Panuška (1872 - 1958) malíř, žák Julia Mařáka na pražské akademii. Jeden z nevýraznějších malířů první poloviny 20. století. Měl velmi blízko k Vysočině, vždyť více než polovinu života prožil na Kochánově u Lipnice nad Sázavou. Jeho „vysočinské krajiny“ jsou v okolí v mnoha domácnostech.

Galerie Goltzova tvrz se však rozhodla představit Jaroslava Panušku nejen jako krajináře, ale i malíře, jemuž bylo blízké hledání nových směrů, a proto na výstavě převažují díla dnes velmi ceněná pro, ve své době, odvahu a nadčasovost. Návštěvníci se o tom mohou přesvědčit, když se přijdou podívat na čarodějnice s hejny havranů, vodníky a jiná strašidla. Projít se v galerii mohou i mezi obrazy se stády mamutů a staroslovanskými hradišti.

Vystaveno bude více než 70 obrazů zahrnující kompletní průřez různorodou tvorbou Jaroslav Panušky. Od krajinářských začátků, přes dnes velmi ceněné, symbolistické období, plné strašidel a mýtických postav. Období námětů z prehistorických, hradištních dob až k návratu k realistické krajině.

Expozice je spojena s představením monografie o životě a díle Jaroslav Panušky. Takto do hloubky zpracovaný životopis a zmapovaná jeho ilustrátorská a malířská tvorba ještě nikdy nebyla. Na 350 stranách budou čtenáři seznámeni s rodinou, vztahy s ostatními malíři, jeho bohémským přístupem k životu, všemi místy, která byla pro tvorbu Jaroslava Panušky důležitá. Kniha vychází v nakladatelství PaperJam v omezeném nákladu.

Výstava potrvá od 19. listopadu až do 23. prosince, otevřeno bude denně od 10 do 16 hodin včetně víkendů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků