Hlavní obsah
MHD zdarma Foto: Petr Pavelka

Frýdek-Místek rozšiřuje MHD zdarma, bude zajíždět do 17 obcí

Město Frýdek-Místek stále rozšiřuje projekt s názvem MHD zdarma, který se připravoval od roku 2010 a odstartoval v březnu roku 2011. Zpočátku se uskutečnil v rámci města a zahrnoval i nejbližší sousední obce Staré Město, Sviadnov a Řepiště.

MHD zdarma Foto: Petr Pavelka
Frýdek-Místek rozšiřuje MHD zdarma, bude zajíždět do 17 obcí

V roce 2012 byl projekt rozšířen o obce Hukvaldy a Visalaje a od prosince minulého roku se vztahuje na Staříč, Paskov, Źabeň, Bašku, a Janovice. „Nově bude od 31. srpna MHD zdarma zajíždět do Palkovic, Kozlovic, Metylovic, Fryčovic, Pržna, Brušperku a na točnu autobusů v Nové Bělé. Celkem město Frýdek-Místek nabídne zdarma spojení s celkem 17 mimoměstskými lokalitami,“ oznámil náměstek primátora Karel Deutscher.

Cestující musí udělat jediné, vyřídit si speciální čipovou kartu na MHD zdarma, v opačném případě zaplatí u řidiče jednotné jízdné ve výši 10 korun, což je ve srovnání s ostatními autobusovými spoji nejnižší částka.  

V roce 2010 jsme zaznamenali pokles cestujících v autobusech, linky byly nevytížené, což zvyšovalo náklady na jejich provoz a ve městě narůstala osobní doprava. „Cílem bylo opět vrátit cestující do autobusů, což se nám daří. V roce 2010, tedy před spuštěním projektu MHD zdarma, jsme evidovali 3,8 miliónu přepravených cestujících, vloni jich bylo téměř 5,7 milionu, což je nárůst o téměř dva milióny cestujících a letošní statistiky nasvědčují tomu, že jich bude opět více,“ konstatoval náměstek Deutscher.  

Tržby za jízdné jsou v porovnání s rokem 2010, tedy před spuštěním projektu MHD zdarma, o zhruba 10 miliónů nižší. Město ale na tomto projektu netratí. Díky MHD zdarma dochází k poklesu osobní dopravy, což má pozitivní vliv na životní prostředí, ve městě se snižuje nejen prašnost, ale i množství škodlivin z výfukových plynů.

Další devízou projektu je, že k nám láká obyvatele okolních obcí, kteří následně v našem městě využívají různé druhy služeb, přijíždí za kulturním nebo sportovním vyžitím, ale také například za studiem nebo za nákupy. Naši občané mají naopak možnost zdarma se s celou rodinou dopravit na Hukvaldy, kde lze navštívit hrad nebo se příjemně projít oborou s daňky a muflony, popřípadě využít víkendových spojů na Visalaje, obce pod Beskydami, odkud vedou krásné trasy do hor,“ vypočítává dopady projektu primátor Michal Pobucký.  

Úspora na dopravném jednoznačně motivuje občany k využívání veřejné dopravy. Důkazem je například dvounásobný nárůst cestujících na lince do Bašky nebo 70procentní nárůst cestujících v autobusech na Hukvaldy. Jsou to převážně  cestující, kteří doposud jezdili do města autem, nyní přijíždějí hromadnou dopravou.  

Rozšíření projektu MHD zdarma o nové obce zahrnuje změny v jízdních řádech, které začnou platit 31. srpna. Jízdní řády se zapracovanými změnami jsou již nyní zveřejněny na webových stránkách města a změny na jednotlivých linkách budou v tištěné formě k dispozici také na autobusovém stanovišti ve Frýdku.   

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků