Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jana Matějíková

Frýdek-Místek bude hospodařit s více než jednou a půl miliardy korun

Zastupitelé města na svém prosincovém zasedání schválili rozpočet na rok 2020. Město bude hospodařit s částkou 1 657 171 640 korun, což je o téměř 133 milionů více v porovnání s původním schváleným rozpočtem na rok letošní. V plánu je spousta investičních akcí.

Ilustrační foto Foto: Jana Matějíková
Frýdek-Místek bude hospodařit s více než jednou a půl miliardy korun

Na kapitálové výdaje je v rozpočtu vyčleněno 406 milionů korun. „Jednou z největších investičních akcí, a to v rámci posledních několika let, je vybudování kanalizace v okrajových částech města Skalice, Chlebovice, Zelinkovice-Lysůvky," řekl primátor Michal Pobucký.

Náklady jsou vyčísleny na 260 milionů korun, z toho dotace ze Státního fondu životního prostředí ČR mohou být až 143 milionů korun.

Mezi další velké investiční akce se řadí dokončení dvou mostů, které byly vyjmuty z výstavby obchvatu (52 mil.), tělocvična u ZŠ a MŠ Chlebovice (30 mil.), výstavba vodovodního řadu Panské Nové Dvory (17 mil.) nebo rozšíření centrálního hřbitova ve Frýdku – I. etapa (15 mil.).

V příštím roce by mělo dojít i k zahájení rekonstrukce Městské knihovny v Místku (15 mil.) a bude se pokračovat v III. etapě rekonstrukce bytových jader v Penzionu pro seniory (13 mil.).

Většina těchto investičních akcí bude financována z revolvingového úvěru ve výši 155 milionů korun. Celková zadluženost města v roce 2020 bude činit 250 milionů korun.

Město počítá i s pokračováním opravy Rubikovy křižovatky a související rekonstrukcí světelného signalizačního zařízení, na což má v rozpočtu z vlastních prostředků vyčleněno 7 milionů korun a z dotace ze SFŽP dalších 13 milionů. V rámci dopravy město počítá také s výstavbou světelné křižovatky Hlavní-Dobrovského nebo s realizací pilotního projektu SMART parkování. Na běžnou údržbu vozovek, kanalizačních poklopů, vpustí, výtluků bylo v rozpočtu schváleno 22 milionu korun, na opravy chodníků, schodišť a lávek 21 milionů korun.

Další miliony z městského rozpočtu budou směřovat do dalších důležitých oblastí. Desítky milionů jdou do sociálních služeb, například na provoz Hospice Frýdek-Místek je uvolněno 10,7 milionů, Jeslí 6,4 milionu, Domova pro seniory přes 16 milionů, Penzionu pro seniory zhruba 10 milionů a  Centra pečovatelské služby přes 13 milionů korun.

Více než 60 milionů jde do školství, přesněji na zajištění chodu základních a mateřských škol zřizovaných městem a také na provoz Středisko volného času Klíč. Do oblasti sportu a zájmové činnosti město ve svých běžných výdajích na příští rok vyčlenilo 63 milionů korun. Ani kultura nepřijde zkrátka, na aktivity s ní spojené je vyčleněno 59 milionů korun.

V rozpočtu je alokováno také 34 milionů na údržbu městské zeleně. Na sběr, svoz a třídění komunálního odpadu má město v rozpočtu více než 49 milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků