Hlavní obsah
Během uplynulého týdne působil v Plzni umělecký kovář z francouzského Štrasburku Benjamin Schlunk. Foto: Plzeň 2015, o.p.s.

Francouzský umělec vyráběl v Plzni sochy z kol

Během uplynulého týdne působil v Plzni umělecký kovář z francouzského Štrasburku Benjamin Schlunk, který se již deset let věnuje fenoménu cyklistiky. A to jak z pohledu cyklisty, tak jako umělec.

Během uplynulého týdne působil v Plzni umělecký kovář z francouzského Štrasburku Benjamin Schlunk. Foto: Plzeň 2015, o.p.s.
Francouzský umělec vyráběl v Plzni sochy z kol

Do současného Evropského hlavního města kultury ho přivedl projekt "Ateliers nomades  - Jízdní kolo jako umělecký objekt." Aby dokázal, že jeho sochy jsou nejen umělecky atraktivní, ale i funkční, do Plzně se Benjamin Schlunk přepravil na vlastnoručně vyrobeném jízdním kole.

Město Štrasburk, kde Benjamin Schlunk žije, doslova přizpůsobilo svůj rytmus milovníkův jízdních kol i jiných alternativních dopravních prostředků. Z toho vychází i umělcova tvorba. Sochař a umělecký kovář používá vyřazený materiál ke tvorbě originálních kol, symbolům svobody ve tvorbě.

„Práce s kovem je nejistý proces, který zahrnuje podobně náhodné a více či méně problematické procesy při přetváření železa, jako je tomu u lidí,” vysvětluje umělec. Benjamin Schlunk odkazuje k tradici kovářů, jejichž práce se neustále mísí s životem nomádů a města od nepaměti. Během 90. let pracoval Schlunk mimo jiné jako technický asistent českého sochaře Vladimíra Škody, který se ve Francii proslavil právě prací s kovem.

Seznámit se s jeho tvorbou, být přímo při vzniku nového kola či si jízdu na netradičním bicyklu vyzkoušet mohl kdokoli, kdo přišel v pátek či sobotu 17. a 18. července mezi 11. – 19. hodinou do DEPO2015 v Presslově ulici. V otevřené dílně, prostoru nazvaném Makerspace, probíhala volná prezentace pro veřejnost, během které Benjamin Schlunk z použitých materiálů vytvářel jízdní kola transformované do mobilních soch a objektů.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků