Hlavní obsah
Foto: Host Brno

Flouk a Líla, živý kocour a počítačová myš: dětský příběh současné reality

Může si povídat živý kocour s počítačovou myší? Určitě, v dětském světě je možné všechno, určitě si pamatujete, jak jste si vytvářeli svůj virtuální svět, kde jste si povídali se zvířaty, věcmi a nemuseli jste ani spolknout sousto z mluvícího hada.

Foto: Host Brno
Flouk a Líla, živý kocour a počítačová myš: dětský příběh současné reality

Virtuální světem se utváří nejen fantazie, ale také se formuje dětská osobnost. Z hloupých počítačových stříleček a honiček plných šílených výkřiků vyroste nejspíš neurotické dítě. Klasické pohádky třeba už naše nejmenší nemusejí táhnout, ale proč ne počítačová myš?

S knihou brněnské autorky Petry Dvořákové Flouk a Líla, s podtitulem Dobrodružství v mrakodrapu, se přenesou do moderního světa, který nás obklopuje i částečně pohlcuje. Flouk a Líla je mohou naučit lásce ke čtení, které jim povětšinou tak zoufale chybí.

Ve městě stojí mrakodrap a v něm jsou samé kanceláře. V jedné z nich pracuje slečna Kamilka. Na všechny se usmívá a každý den s sebou do práce bere svého kocoura. Kocour Flouk se neusmívá na nikoho. Je totiž trochu nafoukaný. Umí pár kouzel, ale nikdo tomu nevěří. Flouk se v kanceláři nudí. Než mu do života vstoupí myš.

Počítačová myš Líla. Nová, nablýskaná, bezdrátová a zvědavá. Zajímá se o všechno na internetu, kamarádí se s dalšími myšmi na facebooku. Za jedním takovým přítelem se vydá i do skutečného světa. Brzy ale zjistí, že co vypadá jako přátelství, opravdovým přátelstvím být vůbec nemusí.

Flouk je zase zvědavý, co všechno se dá dělat na internetu. Kocouřím kouzlem se dostane do počítače a je nadšený: Když vás v kocouří bitvě roztrhají na kousky, stačí jeden klik a jste zase celí! Samé výhody? Ani, ne. Ten strach, který Flouk zažil, než ho počítačová kocouřiska roztrhala, byl až moc opravdový. Ještě že má Flouk Lílu a Líla Flouka.

Příběh určený dětem od pěti do sedmi let seznamuje malé čtenáře s rozdíly mezi běžnou skutečností a virtuálním světem, odlišností vztahů v běžné realitě od vztahů na sociálních sítích a dotvrzuje hodnotu skutečného, časem prověřeného přátelství.

Vydalo nakladatelství Host Brno.

Petra Dvořáková, původně zdravotní sestra píše hlavně pro děti a umí to dobře, nedávno mj. v témže nakladatelství vydala knihu Julie mezi slovy, kde se vysvětlují pro děti  výklady slov, jako například rozvod, sex, kyberšikana, ale i pojmy handicapovaný, dentální hygiena nebo kreditní karta.

Dívenka Julie zasvěcuje čtenáře také do světa těch slov, která jsou dětem přísně zakázána, a nabídne jim i náramně užitečný Vofukovník. Ten se později stává interaktivním nástrojem Juliiny komunikace se čtenářem. Svou hrou tak Julie nenásilnou formou vede čtenáře k zamyšlení nad významem a používáním slov.

Julie mezi slovy se dotýká častého, a přesto v dětské literatuře zřídka uchopeného tématu rozvodu rodičů a rozpadu rodiny, vytváření širších citových vazeb k novým partnerům rodičů i jejich dětem. Dětskému čtenáři pak poskytuje možnost vyrovnat se s jednou z nejbolestnějších zkušeností dětství.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků