Hlavní obsah
Foto: Veronika Schieblová

Festival svobody zakončí velký charitativní koncert v pražské Lucerně

V pondělí 29. prosince se v pražské Lucerně koná velký koncert Nechte je zpívat! k 25. výročí zvolení Václava Havla čs. prezidentem. Na programu budou jak domácí kapely, tak zakázaní či potlačovaní umělci z Ruska a Kuby upozorňující na časté porušování lidských práv ve svých zemích. Vstupné je dobrovolné.

Foto: Veronika Schieblová
Festival svobody zakončí velký charitativní koncert v pražské Lucerně

Umělci z České a Slovenské republiky, z Ruska nebo z Kuby tak velkým charitativním koncertem ve velkém sále pražské Lucerny zakončí Festival svobody, který odkazuje na události v roce 1989. Datum je zvoleno záměrně, 29. 12. 1989 byl prezidentem ČSSR zvolen Václav Havel. Koncert začíná v 19:00 hodin. 

Do Prahy se tak po roce a půl vrací kubánská punckrocková kapela Porno para Ricardo, která je považována za hlavní ukázku existujícího nesouhlasu kubánské mládeže s komunistickým státem a kubánskou revolucí. Její frontman Gorki Águila Carrasco patří k hlasitým odpůrcům komunistického režimu ve své zemi a byl opakovaně neoprávněně vězněn.

Na podporu kubánského rappera známého pod pseudonymem El Critico, který je od minulého roku vězněn, přijede zahrát kapela S4dron Patriota. Rapper, který byl minulý rok zatčen za otevřenou kritiku režimu, je navzdory mezinárodní kampani za jeho propuštění stále ve vězení a jeho zdravotní stav je vážný.

Z Moskvy přijede folková skupina Arkady Kots známá svojí aktivní podporou Pussy Riot během jejich věznění. Z Bratislavy přijede zahrát rocková kapela Živé kvety. Z domácích skupin vystoupí matadoři české undegroundu The Plastic People of the Universe, rapovat budou Peneři strýčka Homeboye. Svoje skladby zahrají také folková kapela Kieslowski, folkrocková Olga Königová alias Ille a maskovaný písničkář Kittchen.

„Chceme tak vyjádřit poděkování a úctu všem, kteří se podíleli na svržení totalitního režimu a podpořit občanské aktivity v zemích, kde jsou stále porušována lidská práva,” uvedl Vít Rozehnal ze společnosti Opona o.p.s., která koncert organizuje.

Vstupné je dobrovolné. Vstupenky lze získat zadarmo, nebo za 100 Kč, 250 Kč, 1000 Kč a 2500 Kč. Výtěžek ze vstupného bude zaslán neziskové společnosti Člověk v tísni na podporu lidských práv a občanské společnosti v zemích, odkud do Prahy přijedou zakazovaní hudebníci.

Vstupenky je možné si rezervovat či koupit v předprodejní síti Ticketstream.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků