Hlavní obsah
20. ročník Patříme k sobě Semily - taneční skupina Lucarino Dance z CSP Litoměřice. Foto: Jiří Růzha

Festival Patříme k sobě je svátkem zdravotně postižených

V Semilech se ve dnech 25. – 28. dubna konal jubilejní 20. ročník festivalu pro zdravotně postižené občany plného divadelních, tanečních a hudebních výstupů, s přiléhavým názvem Patříme k sobě. Patronát nad festivalem měla herečka Miriam Kantorková.

20. ročník Patříme k sobě Semily - taneční skupina Lucarino Dance z CSP Litoměřice. Foto: Jiří Růzha
Festival Patříme k sobě je svátkem zdravotně postižených

Festival je takovým malým uměleckým svátkem zdravotně postižených nejen v Podkrkonoší. Z pěti krajů České republiky na festival přijelo okolo 300 účastníků z více než 20 občanských sdružení a zařízení sociálních služeb, aby na koncertech v Semilech, Turnově, Rovensku pod Troskami, Lomnici nad Popelkou a Jablonci nad Jizerou ukázali své umění na místních jevištích a jevišťátkách.

Všude je přijímali s nadšením, všude rozdávali radost a chuť do života. Leckde dokázali i hladit po duši. Počet diváků čítající více než 1000, hovoří i o zájmu veřejnosti o tato vystoupení. Letošní ročník byl i mezinárodní. V rámci podpory z Programu příhraniční spolupráce Interreg V-A CZ-PL, se festivalu zúčastnila i skupina zdravotně postižených z Terapeutických dílen v polské Lubaniu.  

Jedním ze zástupců Ústeckého kraje byla i taneční skupina Lucarino Dance z CSP Litoměřice. Skupina vystoupila na festivalu celkem dvakrát, z toho hned poprvé na hlavním galavečeru v Semilech. Následně se ještě skupina s úspěchem představila na představení v Jablonci nad Jizerou. Úspěšnou premiéru zde mělo vystoupení s vozíčkem. Skupina tančí klasické americké Line Dance. 

Ovšem festival není pro jeho účastníky jen představení a odpočinek, to jsou i doprovodné akce, jako návštěva muzeí, bowling, návštěva kina a hlavně veliká téměř čtyřhodinová diskotéka, na kterou se všichni opravdu moc a moc těší, protože tam si všichni pořádně zatancují a popovídají. Tam se utužují přátelství, vyměňují telefonní čísla a emailové adresy. Zdravotně postižení žijí s téměř stejnými problémy jako zdravá populace a internet, ten dnes běžně používají i oni.  

Festival pořádá Podkrkonošská společnost přátel dětí zdravotně postižených se sídlem v Semilech. Tento poněkud delší název skrývá tu nejskvělejší partu paní a dívek s vynikajícími organizačními schopnostmi a hlavně s neutuchajícím zápalem pro práci se zdravotně postiženými. Vždyť zařídit a sehnat peníze na festival, to je již náročná práce a pak vše načasovat, aby to klaplo na minutu, doprava, koncerty, stravování… - prostě klobouk dolů. O jejich kvalitní práci svědčí získání ceny města Semily za rok 2016 za dlouholetou propagaci myšlenky integrace zdravotně postižených dětí do společnosti.  

Čtyřdenní maraton skončil v pátek 28. dubna hudebním vystoupením Hity 80. let v Semilech. Nezbývalo nic jiného, než se opět rozjet domů, ale při loučení si všichni slíbili, že za rok se tady zase všichni sejdou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků