Hlavní obsah
Díky své asistenční fence žije Soňa Szwajnochová spokojený život bez úzkostí a strachu. Foto: archiv nadace

Fenka Jůlinka pomáhá ženě ze Sušice překonávat tíhu duševního onemocnění

Asistenční fenka Jůlinka pomáhá Soně Szwajnochové ze Sušice překonávat tíhu duševního onemocnění. Tři a půl letá fenka zlatého retrívra doprovází svou majitelku do školy i k lékaři a společně také provádí canisterapii a účastní se záchranářských soutěží.

Díky své asistenční fence žije Soňa Szwajnochová spokojený život bez úzkostí a strachu. Foto: archiv nadace
Fenka Jůlinka pomáhá ženě ze Sušice překonávat tíhu duševního onemocnění

Nadace Agel přispěla na výcvik fenky specializovaný pro lidi s duševním onemocněním částkou 30 tisíc korun. Díky své fence Soňa sportuje, tráví čas mezi lidmi a znovu žije plnohodnotný život bez úzkostí a strachu.

Soňa vděčí své asistenční fence za uzdravení těla i duše. „Díky Jůlince jsem mohla postupně snížit medikaci a můj život se stal pestřejším a aktivnějším. Trpím těžkou smíšenou poruchou osobnosti s úzkostně depresivními reakcemi a se sklony k těžkému sebepoškozování a k sebevražednému jednání. Opakovaně mě hospitalizovali na psychiatrii, prošla jsem skupinovou a individuální psychoterapií a stále chodím k psychoterapeutce a psychiatričce. Ze svých zkušeností vím, že nejlepší terapeut má kožich a čtyři tlapky,“ říká s úsměvem čtyřiatřicetiletá Soňa, studentka fyzioterapie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Původně si Soňa pořídila štěně proto, aby se nestranila lidí a chodila ven, ale Jůlinka se stala její osobní terapeutkou a oporou v každodenním životě. „Nejprve jsem ji cvičila sama a teprve s pomocí Nadace Agel jsem ji mohla svěřit do výcviku trenérce Kateřině Studené z čáslavského centra Pes partner a povýšit ji na asistenční fenku, která mě dokáže zklidnit, v případě nutnosti přivolat pomoc a výborně zprostředkovává komunikaci mezi mnou a ostatními lidmi,“ popisuje Soňa s tím, že se díky tomu vrátila ke svým koníčkům, jako je plavání nebo cestování.

S asistenční fenkou není Soňa na své onemocnění sama a má pro koho žít. „Bez Jůlinky jsem byla nesamostatná a děsila mě i návštěva pošty či lékaře, odkud jsem několikrát ze strachu utekla. S ní se cítím v bezpečí, nebudí mě noční můry a netrpím úzkostmi. Navíc se lépe soustředím, takže mám vynikající studijní výsledky,“ uzavírá spokojená Soňa, která se v budoucnu chce profesně věnovat zooterapii u dospělých s duševním onemocněním.

„Největší odměnou je pro mě vědomí, že naše finanční podpora má pro paní Soňu obrovský význam a díky ní žije svůj život opět spokojeně a aktivně,“ pochvaluje si Bc. Veronika Dostálová, výkonná ředitelka Nadace Agel.

Nadace Agel sídlí v Praze a potřebným lidem a organizacím z celé České i Slovenské republiky pomáhá již od roku 2011. Od svého vzniku nadace podpořila přes 850 žadatelů celkovou částkou přesahující 23 milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků