Hlavní obsah
Výtvarník Václav Roháč maluje sluníčko na fasádu šumperské mateřinky. Foto: Vladimíra Krejčí

Fasádu šumperské mateřinky rozzářilo sluníčko od výtvarníka Václava Roháče

Ať je jasno nebo zataženo, děti z mateřské školy Sluníčko v Šumavské ulici v Šumperku se mohou těšit na to, že je každý den uvítá barevné, rozjásané slunce. Novou fasádu zrekonstruované školní budovy vyzdobil podle vlastního návrhu výtvarník Václav Roháč.

Výtvarník Václav Roháč maluje sluníčko na fasádu šumperské mateřinky. Foto: Vladimíra Krejčí
Fasádu šumperské mateřinky rozzářilo sluníčko od výtvarníka Václava Roháče

Usmívající se sluníčko vykouzlil navzdory nezvykle chladnému počasí v prvním říjnovém týdnu.

„Chtěl jsem, aby děti chodily do školky rády. Proto jsem po poradě s odborníky upustil od původního geometrického návrhu a vytvořil vlastní, ve kterém jsem se snažil napodobit dětský rukopis. Mé slunce je usměvavé a šibalsky rozjívené. Má zvídavé, jasné modré oči a široký úsměv, paprsky vystupují střídavě z lícové a rubové strany, což vytváří dojem sympaticky uličnické, dovádivé rozježenosti,“ uvedl autor, jehož žluté slunce s oranžovými paprsky měří v průměru asi tři metry.

„Při práci bylo třeba použít lešení s plošinou. Malovat ve výšce až šesti metrů nad zemí nebylo jednoduché, zvláště v tak chladném počasí, ale první reakce dětí jsou pozitivní a to mě těší,“ řekl pražský výtvarník, jenž se stále rád vrací do Šumperka, kde před lety žil.

V prvním říjnovém týdnu se v podhůří Jeseníků setkával se čtenáři dětských knih, které ilustroval. V dopoledních hodinách absolvoval turné deseti besed organizované Městskou knihovnou Šumperk, svými obrázky potěšil děti od Úsova až po Loučnou. Volná odpoledne pak využil k malování sluníčka na fasádě mateřinky.

Budova mateřské školy Sluníčko v Šumavské ulici prošla letos o prázdninách celkovou rekonstrukcí, při které se dočkala opravy střechy, výměny oken i dveří a zateplení fasády. Mateřinku navštěvuje osm desítek dětí.

Výtvarník, nakladatel a spisovatel Václav Roháč dosud ilustroval dvě desítky knih. Věnuje se také volné tvorbě a maluje na venkovní omítky i vnitřní zdi dětských domovů, nemocnic a knihoven.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků