Hlavní obsah
Vstupní část Expozice Karla Kryla v Kroměříži. Foto: archiv autora

Expozice Karla Kryla v Kroměříži je otevřena i během státních svátků

Expozice Karla Kryla, která sídlí v samém centru Kroměříže a která je otevřena celoročně, poutá stálý zájem. Zvláště v letních měsících sem proudí nejen turisté z celého Česka, ale také ze Slovenska nebo Polska. Stálá expozice bude otevřena i ve státní svátky 5. a 6. července.

Vstupní část Expozice Karla Kryla v Kroměříži. Foto: archiv autora
Expozice Karla Kryla v Kroměříži je otevřena i během státních svátků

Expozice slavného kroměřížského rodáka mnohé překvapí už jenom tím, jak je koncipována a jak dovede zapůsobit, což spadá na vrub akademického architekta a divadelního scénografa Jana Konečného a jeho týmu. To zmiňují – třeba zrovna v návštěvní knize -  především návštěvníci, kteří Kryla pamatují nebo znají jeho tvorbu. A není jich málo, což svědčí neutuchající zájem o expozici. Přitom sem rádi zavítají i mladí, kteří znají Krylovu tvorbu díky svým rodičům a prarodičům.

Sugestivní dojmy z dalších vytváří teprve osobní prožitek z poslechu Krylových písní v pěti zvukově izolovaných komorách, kde jsou skladby umělecky ztvárněny pomocí tematické scény, videoprojekce a světelných efektů.

Stačí vejít, ovládacím panelem spustit hudbu i projekci a nechat na sebe vjemy působit. A tak se mezi trámy na inscenované půdě starého kostela a vojenskými rekvizitami mohou návštěvníci zaposlouchat do písně Anděl, a přemýšlet, do jaké míry mohou duchovní atmosféru zničit hmotné požitky, zatímco při písni Morituri te salutant v zrcadlové místnosti mohou pocítit sevření, které vyvolávají těla ptáků, uvězněná mezi skly, tak jako bývají životy mladých vojáků sevřeny válkou.

Obdobně emocionálně a scénicky pracuje Expozice Karla Kryla i s dalšími písněmi (Habet, Marat ve vaně, Vánoční, Novoroční, Rakovina), přičemž nechybí ani nejslavnější skladba Bratříčku, zavírej vrátka, která rozeznívá stísněný prostor s železnými vraty a závorou, otevírající cestu do nepohody a opravdového deště.

Expozice Karla Kryla, která sídlí v samém centru města (v přízemí domu Starý pivovar na Prusinovského ulici) je otevřená od září 2014. Podle tvůrců expozice je to prostor plný emocí, který by měl vtáhnout do Krylových myšlenek. Rozmanité dílo básníka s kytarou je plné emocí a stejně taková je i jeho expozice v samém centru Kroměříže (v domě Starý pivovar sídlí i Informační centrum).

Nejsou tady vitríny s muzejními artefakty či Krylovy osobní předměty, ale vše je postaveno na Krylových textech, které spolu s projekcemi a dalšími efekty tvoří naprosto ojedinělý dojem. A to je právě hlavním smyslem - vyvolat v návštěvnících pocity, prožitky a emoce.

Expozice Karla Kryla, kterou provozuje Dům kultury v Kroměříži, je otevřena denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin a vstupné je vskutku lidové – dospělí 40 Kč a děti, studenti a senioři 20 Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků