Hlavní obsah
Alexej Aslamas ml. – housle, Ondřej Hás – housle, Matěj Kroupa – viola, Štěpán Drtina – violoncello Foto: Alena Zavoralová

Evropská premiéra "čuvašského" smyčcového kvartetu zazní v poličském muzeu

Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce upozorňující na sebe především nevšední dramaturgií, navštíví rodiště hudebního skladatele Bohuslava Martinů - Poličku. Těšit se můžete na neobyčejný zážitek i evropskou premiéru „čuvašského“ smyčcového kvartetu Anisima Aslamase.

Alexej Aslamas ml. – housle, Ondřej Hás – housle, Matěj Kroupa – viola, Štěpán Drtina – violoncello Foto: Alena Zavoralová
Evropská premiéra "čuvašského" smyčcového kvartetu zazní v poličském muzeu

„Beethovenův smyčcový kvartet, evokující Mozartův či Haydnův klasicistní rukopis, vystřídá 12minutový gejzír harmonických a rytmických nápadů Bohuslava Martinů v jeho nejkratším kvartetu č. 3 z roku 1929. Na závěr zazní „čuvašský“ smyčcový kvartet Anisima Aslamase (1924 – 2000), který se na koncertu představí v evropské premiéře,“ informoval organizátor akce a předseda Spolku Náš Martinů Mgr. Jaroslav Novotný.

Opery, balety, sborová tvorba, vokální či komorní hudba Anisima Aslamase zní na koncertních pódiích nejen v Rusku, ale i v Evropě a Japonsku. Jeho skladby výstižně vyjadřují nejtypičtější povahové rysy čuvašského národa žijícího v Rusku na březích řeky Volhy a zařadily se do zlatého fondu tamější národní hudební kultury. Na koncertě zazní již zmíněný Smyčcový kvartet č 2 "Čuvašský", který byl zkomponován během jeho studií na Moskevské konzervatoři v roce 1962.

„Na chystaný koncert s PBQ jsme opravdu pyšní. Jedná se exkluzivní nabídku pro slavnostní chvíli strávenou s fanoušky té nejlepší klasické hudby od uznávaného komorního souboru Pavel Bořkovec Quartet (PBQ), jehož členové jsou Alexej Aslamas ml. – housle, Ondřej Hás – housle, Matěj Kroupa – viola, Štěpán Drtina – violoncello,“ dodal Jaroslav Novotný.

PBQ letos slaví pět let společné spolupráce a za tu dobu se mu podařilo na sebe upozornit především nevšední dramaturgií. Kromě uvádění děl klasické kvartetní literatury i soudobých děl svých vrstevníků leží těžiště práce PBQ v kvartetním díle Pavla Bořkovce – jeho kompletní dílo kvarteto natočilo pro Český rozhlas. Violista kvarteta Matěj Kroupa je Bořkovcovým pravnukem a kromě propagování Bořkovcova díla se věnuje také komponování hudby. Mimo jiné je i autorem hudby k novému filmu Miroslava Krobota Kvarteto. PBQ se na této hudbě významně podílel.

I tím je kvarteto výjimečné, dva členové Matěj Kroupa a Alexey Aslamas komponují a aranžují, to zvyšuje soběstačnost PBQ a zároveň ho posouvají k multižánrovému přesahu. Důkazem je spolupráce s Michalem Pavlíčkem a Monikou Načevou. Snaha kvarteta soustavně uvádět soudobou českou hudbu vyústila mimo jiné ve spolupráci s Jiřím Adámkem a Martinem Smolkou na komorní opeře Bludiště seznamů. Úspěchem je i jejich umístění ve finále mezinárodní soutěže Johannes Brahms Competition Pörtschach, Rakousko v loňském roce.

Koncert se koná ve čtvrtek 28. února od 18.00 hodin v hudebním sále poličského muzea. Pořádá Spolek NÁŠ MARTINŮ.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků