Hlavní obsah
Ve foyer Domu kultury v Kroměříži nyní vystavuje výtvarnice Věra Katka Tatarkovičová. Foto: Robert Rohál

Dům kultury v Kroměříži láká na výstavu působivých obrazů, potom nabídne kultovní filmové plakáty

Až do konce června probíhá ve foyer Domu kultury v Kroměříži výstava keramických a malovaných obrazů olomoucké výtvarnice Věry Katky Tatarkovičové. Expozice nese název Radosti mého života a setkává se s příznivými ohlasy návštěvníků.

Ve foyer Domu kultury v Kroměříži nyní vystavuje výtvarnice Věra Katka Tatarkovičová. Foto: Robert Rohál
Dům kultury v Kroměříži láká na výstavu působivých obrazů, potom nabídne kultovní filmové plakáty

Výstava talentované výtvarnice Věry Katky Tatarkovičové zaujme už na první pohled zejména pozitivní energií, kterou obrazy vyzařují, optimistickými barvami, ale snad i způsobem zpracování.

„Na výstavě je možné vidět jednak keramické obrazy, které jsou charakteristické pro moji tvorbu, řadu malovaných abstraktních obrazů, i kombinace malby a keramiky v jednom. Jsou zde i obrazy, pro které jsem použila pastel, a na jednom panelu jsou vystaveny keramické přívěsky na kůži. Myslím, že každý může najít ten svůj šálek kávy,” říká výtvarnice.

Poté bude následovat výstava nazvaná Kultovní československé filmové plakáty z šedesátých let, která připomene filmy jako Ostře sledované vlaky, Hoří, má panenko, Kladivo na čarodějnice, Markéta Lazarová, Žert, Spalovač mrtvol, Penzion pro svobodné pány, Lásky jedné plavovlásky, Obchod na korze a řada dalších. Plakáty zapůjčí sběratel Vítězslav Tichý z Bystřice pod Hostýnem.

„Na tuto výstavu připravuji kolekci významných titulů tzv. Nové (mladé) vlny,“ říká Vítězslav Tichý. „Jde o plakáty k filmům Jana Němce, Jiřího Menzela, Věry Chytilové, Miloše Formana… Zastoupeny budou i tituly příslušníků střední generace našich filmařů (Ján Kádár, Elmar Klos, Vojtěch Jasný, Karel Kachyňa a další). Význam při výběru plakátů hraje i jméno výtvarníka. Cílem je připomenout známá i méně známá filmová díla a zároveň slavnou éru československého filmového plakátu a jeho tvůrců.“

Sběratel Vítězslav Tichý disponuje úctyhodnou sbírkou, která už proběhla v různých modifikacích na řadě míst tuzemska. Výstava v Domě kultury v Kroměříži bude otevřena od 7. července do konce srpna.

„Sbírám vše, co se týká československé kinematografie,” dodal Vítězslav Tichý. „Tedy nejen plakáty. Těch mám zhruba 4 000. Mám téměř kompletní sbírku československých filmů. Z období let 1930–1990 mi chybí z celovečerních hraných filmů pouze sedm titulů. Rovněž porevoluční tvorbu mám téměř kompletní, a navíc mám i značnou část dochovaných filmů němé éry. Rozsáhlý je dokumentační archiv, téměř 2 000 tisíce knih, periodika od konce 20. let minulého století (Studio, Kurýr, Kinorevue, Film a doba, Film a divadlo, Kino, Cinema…). V evidenci mám více než 45 000 osobností, které zasáhly do naší kinematografie.”

V souladu s uvolňováním restrikcí ohledně koronaviru je vstup na tyto výstavy možný jen s rouškou a za dodržení dalších bezpečnostních vládních nařízení. Výstava je umístěna ve foyer a je otevřena vždy v pondělí až pátek od 7 do 18 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků