Hlavní obsah
Marta Bačíková, Pavel Vacek a Vojtěch Johaník při focení na plakát k inscenaci Mezi nebem a ženou. Foto: Zdeněk Němec

Dodo Gombár uvede svou mezinárodně úspěšnou hru Mezi nebem a ženou

Dvanáct měsíců v roce, dvanáct příběhů. Nová inscenace Mezi nebem a ženou, která v posledních týdnech vznikala v Městském divadle Zlín, připomíná kalendář příběhů o vztazích mezi muži a ženami.

Marta Bačíková, Pavel Vacek a Vojtěch Johaník při focení na plakát k inscenaci Mezi nebem a ženou. Foto: Zdeněk Němec
Dodo Gombár uvede svou mezinárodně úspěšnou hru Mezi nebem a ženou

Do Zlína se s ní vrací někdejší umělecký šéf Dodo Gombár, režisér úspěšných inscenací Žítkovské bohyně, Baťa Tomáš, živý, Kabaret, Limonádový Joe nebo Šumař na střeše. „Text je poctou ženě, té vydařenější části božího díla,“ prozradil. Premiéra bude 28. ledna v 19.00 ve Studiu Z.

Gombár hru napsal před patnácti lety. „Očišťuje v ní téma vztahu mezi mužem a ženou od většiny obvyklých proměnných – postavy nemají jména, povolání ani datum narození v občance. A tak se může zjevit samá podstata vztahu v nekonečnu jeho podob. Rozehrává se hra, kterou všichni tak dobře známe, a přesto jsme jí neustále překvapováni. Mezi nebem a ženou je přitom text plný nejen citu, ale i humoru a nadhledu,“ přiblížila dramaturgyně Kateřina Menclerová.

Inscenace Mezi nebem a ženou měla světovou premiéru před sedmi lety na zlínské Malé scéně. Později Gombár s textem sklidil úspěch i v zahraničí - v Budapešti a v Melbourne.

Na Malé scéně hráli - stejně jako teď - hlavní role Marta Bačíková a Pavel Vacek. Nyní k nim v obsazení přibyl ještě Vojtěch Johaník.

„Tenkrát jsme měli tu inscenaci moc rádi, od té doby jsou mi Pavel s Martou velice blízcí. Zdá se mi ale, že objevujeme v textu další vrstvy, že ten návrat není žádným recyklátem, ani si nikdo nic neulehčuje. Do zkoušení vstoupili noví kolegové, jsou nastaveny jinak okolnosti. Přece jen, život přinesl různé zatáčky, radosti i bolesti a teď nám, hlavně však hercům, přináší hlubokou možnost zrcadlit ten odžitý čas v návratu k textu, který byl tenkrát interpretován poctivě a bezprostředně. To se mi v širších souvislostech jeví jako velice hezká možnost, kterou prchavost divadelního života nabízí,“ řekl Dodo Gombár.

Výraznou složkou inscenace bude živá hudba. Hercům bude na jevišti dělat společnost Jan Podhorný s kytarou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků