Hlavní obsah
Prehistorické pekari Foto: Barbora Dobiášová

Do pražské zoo přibyla prehistorická zvířata - pekari Wagnerův

Vypadá jako běžné jihoamerické pekari, kterých pobíhají po venkově i v pralesích tisícovky, přitom je to prehistorické zvíře. Pekari Wagnerův byl popsán v roce 1930 jako vymizelé, prehistorické zvíře. Nyní se dostala čtyři zvířata i do pražské zoologické zahrady.

Prehistorické pekari Foto: Barbora Dobiášová
Do pražské zoo přibyla prehistorická zvířata - pekari Wagnerův

Ta patří mezi nejúspěšnější instituce svého druhu na světě. Péče o zvířata a úspěšné odchovy jsou respektovány nejen odborníky, ale přitahují i širokou veřejnost.

V roce 1971 byl pekari Wagnerův objeven v paraguayské části oblasti Grand Chaco. Jeho počty v přírodě se odhadují na pouhých 2000 až 3 000 jedinců. V lidské péči žije na celém světě jenom 80 zvířat v 17 institucích. Pražská zoo získala dva samce a dvě samice, které návštěvníci mohou vidět ve výběhu již od pondělí 27. června.

Domorodci ho nazývají taguá

„Pekari Wagnerův je výrazně větší než pekari páskovaný a pekari bělobradý. Má nápadně mohutnou hlavu a delší uši. Dorůstá až přes jeden metr a vážit může 30 až 40 kilogramů. Žije v menších stádech, od dvou do deseti zvířat. Mláďata se rodí jenom jednou za rok v období října a prosince. Žije v nevelkém areálu prostředí suchých trnitých lesů v oblasti Grand Chaca, na pomezí dnešní Paraguaye, Argentiny a Bolívie, kde spadne pouhých 400 až 800 mm srážek ročně. Značnou část jeho jídelníčku tvoří kaktusy. Domorodí obyvatelé mu říkají taguá,“ informuje mluvčí zoo Jana Myslivečková.  

V roce 1975 byla z Paraguaye odvezena první tři zvířata, ale pokus o jejich odchov v lidské péči se nezdařil. V loňském roce byl založen Evropský záchovný program pekari Wagnerova, do něhož se nyní Zoo Praha zapojila. Zatím tyto pekari rozmnožuje v Evropě jenom Tierpark Berlín. Odtud přicestovala minulý čtvrtek zvířata do Prahy. V Evropě v současné době žije v lidské péči 26 pekari Wagnerových, jedenáct samců a 15 samic.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků