Hlavní obsah
Legiovlak zavítá do Bohumína už tento týden. Foto: Československá obec legionářská

Do Bohumína přijíždí legionářská kasárna, lidé mohou zjistit, zda v rodině měli legionáře

Legionářské muzeum na kolejích zavítá tento týden do Bohumína. Do města přijede Legiovlak už v úterý 2. dubna a zdrží se až do neděle 7. dubna. Nabídne pohled do života legionářů a připomene boje československých legií za samostatný stát. Bezplatné komentované prohlídky začínají od 14 hodin.

Legiovlak zavítá do Bohumína už tento týden. Foto: Československá obec legionářská
Do Bohumína přijíždí legionářská kasárna, lidé mohou zjistit, zda v rodině měli legionáře

„Legiovlak se skládá ze třinácti zrekonstruovaných vagonů, které věrně odpovídají dobovým reáliím. Návštěvníkům odhalí podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Legionářské vlaky byly kasárnami na kolejích, kde se vojáci museli o vše postarat sami a navíc vše probíhalo za pohybu. Deseti tisíce československým legionářů se díky nim přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918 – 1920 a bojovaly za samostatný stát prakticky po celém světě a na všech bojištích první světové války,“ uvedl mluvčí Československé obce legionářské Miloš Borovička.

Legiovlak nabídne například improvizovaný obrněný vůz s kulomety a novou replikou ruského polního kanonu ráže 76 mm. Nebude chybět ani štábní vagón pro plánování operací nebo plošinové vozy s materiálem. Zájemci budou moci nahlédnout také do tzv.  těplušky, což byl příbytek až pro 30 obyčejných legionářů. S ní pak bude ostře kontrastovat luxusní vůz pro důstojníky a generály. K vidění budou další servisní vagóny. Například „létající“ sanitní vůz, kovářská či krejčovská dílna, polní kuchyně nebo vagón polní pošty, která patřila k nejspolehlivějšímu komunikačnímu prostředku na celé tehdejší Sibiři.

„Minulý rok byl nabitý připomínkami 100. výročí vzniku republiky a konce jedné z nejstrašnějších válek všech dob. Málokdo ale ví, že i v roce 1919 museli naši vojáci bojovat o hranice nového státu s Poláky a Maďary a že naši ruští legionáři bránili Sibiř proti bolševikům. Návštěva Legiovlaku je tak skvělou příležitostí, jak si tyto události připomenout. Legiovlak má tu výhodu, že za ním lidé nemusí nikam cestovat, ale že přijede přímo za nimi,“ sdělil tajemník projektu Legie 100 Jiří Charfreitag.

Legionářské vagónové soupravy mohou zájemci v Bohumíně navštívit každý den až do neděle 7. dubna. Expozice je přístupná zcela zdarma. Zatímco pro školáky jsou určeny dopolední prohlídky, dospělí se do vlaku mohou zajít podívat odpoledne. Komentované prohlídky startují od 14 hodin, opakují se vždy v každou celou hodinu a končí v 18 hodin. O víkendu 6. a 7. dubna budou vagóny Legiovlaku otevřeny od 9 do 19 hodin.

„Každý návštěvník Legiovlaku může na místě zjistit, jestli měl mezi svými předky legionáře. Posádka v Plukovní prodejně dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Od výjezdu Legiovlaku v roce 2015 se nám podařilo doplnit na 15 tisíc záznamů o legionářích,“ doplnil Borovička.

Souprava historických vagonů Československé obce legionářské vznikla za podpory Ministerstva obrany ČR a mnoha dalších institucí. V letošním roce navštíví dohromady 35 měst. Z Bohumína bude pokračovat do Kopřivnice, kde bude zájemcům k dispozici od 9. do 14. dubna. Do roku 2020 hodlá Legiovlak projet celou Českou republiku a Slovensko.

Další informace lze najít na webu www.legiovlak.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků