Hlavní obsah
Dnes jím jako Zimbabwan Foto: Iveta Pešatová

Dnes jím jako Zimbabwan

V pátek 1. března odstartoval již 4. ročník projektu DNES JÍM JAKO, který se letos zaměřuje na Zimbabwe. V rámci projektu, jehož cílem je upozornit na problémy lidí v rozvojových zemích, se mohou účastníci naučit uvařit sadzu a zkusit se jeden březnový den stravovat jako chudí Zimbabwané.

Dnes jím jako Zimbabwan Foto: Iveta Pešatová
Dnes jím jako Zimbabwan

Postní doba je nejvhodnější příležitostí k uskutečnění akce s názvem Dnes jím jako, jejímž hlavním cílem je poukázat na to, že se nemáme zas tak špatně. Jedná se již o 4. ročník akce, kterou připravuje Salesiánská asociace Dona Boska. Letošní ročník se zaměřuje na Zimbabwe, konkrétně na středisko Hwange, kde momentálně působí tři Češi: salesián František Radkovski a dobrovolníci David a Naďa Krkoškovi.

Akce bude probíhat po celý březen a připojit se k ní může prostřednictvím facebookové stránky Dnes jím jako Zimbabwan opravdu každý. Na Facebooku najdou fanoušci návod, jak se do projektu zapojit, včetně receptu na kukuřičnou kaši sadza.  

V internetovém plánovači si pak zvolí jakýkoli březnový den, kdy si vyzkouší jíst jako Zimbabwané. Na Facebooku mohou účastníci také sdílet pocity, zážitky a fotografie ze svého „zimbabwského dne“. V minulých letech se k akci připojilo přes tisíc lidí, mezi nimi i moderátor Pavel Anděl, houslový virtuóz Pavel Šporcl nebo herci David Matásek a Adéla Gondíková.

„Podle hesla ’lepší jednou vyzkoušet než stokrát slyšet‘ bychom chtěli prostřednictvím osobních zkušeností účastníků upozornit na situaci chudých Zimbabwanů. Nejčastější jídlo v Zimbabwe je obyčejná kukuřičná kaše, která se v různých modifikacích a pod různými názvy (sadza, fufu, bukari…) vaří ve velké části Afriky,“ vysvětlila Iveta Pešatová z občanského sdružení SADBA, které projekt pořádá. Mottem projektu je Sokratův citát Kdo chceš hýbat světem, hni nejprve sám sebou.

Projekt Dnes jím jako Zimbabwan bude 24. března ještě podpořen multižánrovým hudebním festivalem Zimbabfest v klubu Vrtule v Praze-Kobylisích. „I během festivalu budou mít návštěvníci samozřejmě možnost ochutnat zimbabwské jídlo a dozvědět se o problémech v Zimbabwe a možnostech pomoci,“ uvedla Iveta Pešatová.

Občanské sdružení SADBA, které akci Dnes jím jako Zimbabwan organizuje, stojí také za rozvojovými projekty Adopce nablízko a Darujme vzdělání. Projekt Adopce nablízko je založen na školení a vysílání dobrovolníků do mnoha zemí světa, kde pomáhají chudým a znevýhodněným dětem. Projekt Darujme vzdělání umožňuje zakoupení dárkových poukazů, které pomáhají odstraňovat konkrétní bariéry vzdělávání v rozvojových zemích, kde dobrovolníci SADBY působí. Jednou ze zemí, na které se oba projekty zaměřují, je právě Zimbabwe.

Více informací o projektech Adopce nablízko, Darujme vzdělání a občanském sdružení SADBA naleznete na stránkách www.adopcenablizko.cz,www.darujmevzdelani.cz a www.sadba.org.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků