Hlavní obsah
Vodní nádrž Džbán Foto: Šárka Stanieczková

Divoká Šárka - úchvatná příroda na území miliónové metropole

Hledala jsem místo, kam vyrazit na procházku v hlavním městě. Většinu zelených míst na mapě města Prahy jsem poznala, ale údolí mého jména jen minimálně. Byla jsem nadšená, jaká krásná příroda se nachází na tomto místě.

Vodní nádrž Džbán Foto: Šárka Stanieczková
Divoká Šárka - úchvatná příroda na území miliónové metropole

Chráněné území tvoří asi 2 km dlouhý průlom Šáreckého potoka tvrdými buližníky (usazená křemitá hornina), vytvářející dvě soutěsky, a náhorní plošinu nad soutěskou. Tyto geomorfologické proměny vytvářejí na skalních stěnách s jižní expozicí a na horní plošině podmínky pro vznik a existenci společenstev a teplomilné vegetace skalních stepí. Naopak na stěnách se severní expozicí a na dně údolí vznikla chladnomilná živočišná i rostlinná společenstva. Zachovaly se zde pěkně vyvinuté přírodní meandry. Geologickou stavbu území tvoří buližníky a břidlice.

Uvidíte zde přirozeně dubohabrové háje, Kozákovou a Šestákovou skálu, které tvoří tzv. Džbán - pojmenovaná vodní nádrž. Vyskytuje se zde také řada chráněných a vzácných druhů lišejníků a játrovek, a na zastíněných skalách rostou vzácné druhy kapradin.

Na slunných teplých plochách stepního charakteru žije řada druhů stepních a lesostepních měkkýšů a hmyzu. Žije zde také řada druhů ptáků i chráněných (Pěnice vlašská, Bělořit šedý, ale i vzácně Slavík obecný). Část přírodní rezervace je pravidelně udržováno, např. pasoucím se stádem ovcí a koz.

Území Divoká Šárka je národní kulturní památkou a svým přírodním i historickým významem patří k nejvýznamnějším lokalitám svého druhu na území ČR.

Na počátku této rezervace se mimo jiné dočtete, že je zde nebezpečí eroze půdy, pokud si zkrátíte cestu, skalními svahy, a tím nevratně poškodíte tuto přírodní rezervaci. 

Rok vyhlášení této rezervace je psán k roku 1964 a má celkovou rozlohu necelých 25,5 ha. Toto území se katastrálně řadí do městské části Praha-Dolní Liboc.

Určitě doporučuji si zde zajít na výlet, terén se dá zvládnout i s kočárkem tzv. golfky. Je zde výhled do okolí na část Prahy. Ideální místo pro odpočinek, relax a piknik s přáteli. Je zde několik tras, jak projít celé území, vrchem nebo údolím. Dostanete se zde z ul. Evropská, u McDonald´s je zpoplatněné parkoviště, nebo se dá stát i jinde, autobusová zastávka Divoká Šárka.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků