Hlavní obsah
Tvůrčí tým se už potřetí zaměřuje na mladé publikum. Foto: Tomáš Kilbergr

Divadlo Alfa ve své třetí premiéře sezóny znovu dokazuje, že klasická literární díla nestárnou

Novinka Gazdina roba přináší současný pohled na tvorbu královny českého realismu spisovatelky Gabriely Preissové. Osvědčený tvůrčí tým Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček, který opět vsadil na vlastní dramatizaci, se v plzeňském Divadle Alfa už potřetí zaměřuje na mladé publikum. Slavnostní premiéra je naplánována na pátek 24. února od 18:00 hodin.

Tvůrčí tým se už potřetí zaměřuje na mladé publikum. Foto: Tomáš Kilbergr
Divadlo Alfa ve své třetí premiéře sezóny znovu dokazuje, že klasická literární díla nestárnou

Společně s dramaturgy divadla sledují linii dospívajících hrdinů v klasických dílech českých i světových. První byl Hamlet v inscenaci Hamleteen (2012), následoval Miloš Hrma v Ostře sledovaných vlacích (2014). Nyní je to první dívka-žena, Eva krajčířka, která v Gazdině robě vsází svůj život na velkou lásku.

Přední česká vlastenka Gabriela Preissová, jedna z prvních žen, kterým se podařilo uplatnit svůj talent v uměleckém prostředí, vydala Gazdinu robu v roce 1889 nejprve jako povídku a na radu svého přítele F. A. Šuberta ji vzápětí zdramatizovala pro Národní divadlo.

„Kritika Gazdinu robu většinou cupovala, ale publikum ji přijalo – zůstala osm let v repertoáru. A zapsala se trvale do přízně dramaturgů divadel pražských i oblastních. V Plzni se poprvé hrála už v roce 1890, v divadle, které stávalo v dnešních sadech Pětatřicátníků. Od té doby ji místní diváci viděli čtyřikrát jako činohru a čtyřikrát jako operu J. B. Foerstera pod názvem Eva,” uvedla dramaturgyně Divadla Alfa Petra Kosová.

V roli Evy krajčířky se představí Andrea Ballayová, slovenská herečka, která do Alfy přišla vloni v září z Nitry. Na jevišti se sejde se svými spolužáky z DAMU - Petrem Vydareným (Mánek) a Josefem Jelínkem (Samko). Roli Mánkovy matky, Mešjanovky, hraje Blanka Josephová-Luňáková, držitelka Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla.

Dále hrají Marie Mrázková, Lenka Válková Lupínková, Martina J. Hartmannová, Petr Borovský, Martin Bartůšek, Bob Holý, Tomáš Jereš, Robert Kroupar, Matěj Siegl a Daniel Čámský.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků