Hlavní obsah
Divadelní hra ANEŽKA (1909) Foto: Divadelní spolek Tyl

Divadelní spolek Tyl slaví 200 let. Výstava mapuje dobré i zlé časy poličských ochotníků

Letos slaví poličští ochotníci výročí 200 let od založení jejich spolku - po celý rok mají připravený zajímavý program. Za jeden z pomyslných vrcholů oslav lze považovat výstavu v poličském muzeu. Ta mapuje rozmanitou historii ochotnického spolku a divadelnictví v Poličce.

Divadelní hra ANEŽKA (1909) Foto: Divadelní spolek Tyl
Divadelní spolek Tyl slaví 200 let. Výstava mapuje dobré i zlé časy poličských ochotníků

Poznejte začátky i současnost jejich činnosti, časy dobré i zlé na pozadí českých dějin.

„Na výstavě s názvem V hlavní roli divadlo aneb 200 let poličských ochotníků bude k vidění původní opona, množství kulis, rekvizit, plakátů i fotografií. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet různé kostýmy, nechte své děti zahrát divadýlko nebo si vyrobit prstovou loutku,“ zve na výstavu její kurátorka Mgr. Simona Valachová.

„Výstava je věnována dlouholeté tradici ochotnického divadla v Poličce, neboť v sále, kde se instalace nachází, se divadlo skutečně hrálo a dokonce malý Bohuslav Martinů sem chodil se svým otcem na divadelní zkoušky a představení. Vernisáž proběhne v sobotu 12. října od 14.00 hodin v režii divadelních ochotníků. Určitě se je na co těšit. Doporučený dress code je vytahaný svetr,“ dodala kurátorka s úsměvem.

„Vůbec první divadlo bylo v Poličce sehráno roku 1819 divadelními nadšenci, kterým se i přes odpor tehdejšího rakousko-uherského establishmentu podařilo získat svolení na chrudimském hejtmanství. Roku 1834 byl založen Divadelní spolek ochotníků Tyl, který od té doby nepřetržitě existuje, byť třeba jako součást Jednotného klubu pracujících v dobách budování socialismu. Divadlo se hrálo v domě na náměstí a následně v dnešním muzeu. Poté naši předchůdci, za pomoci města, vystavěli Tylův dům, který jim byl v padesátých letech odebrán, kterýžto stav trvá doposud. Poslední cesta spolku vedla do propadliště Tylova domu, kde se podařilo v roce 2005 vlastními silami a prostředky a s pomocí Města Polička vystavět Divadelní klub,“ informoval Petr Erbes, předseda Divadelního spolku Tyl Polička.

Výstava potrvá do 5. ledna 2020.

Další informace na www.cbmpolicka.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků