Hlavní obsah
Milým hostem večera byla Petra Hřebíčková, která se jako host ve Zlíně objeví i v této sezoně. Foto: Zdeněk Němec

Divadelní cenu Aplaus získali Hana Briešťanská, Radovan Král, Řek Zorba a pes Merlin

Městské divadlo Zlín už zná nejoblíbenější herce a inscenaci minulé sezóny. V divácké anketě Aplaus diváci ocenili Radovana Krále, který si skleněnou sošku z dílny výtvarníka Jiřího Vosmíka odnesl domů už pošesté, a Hanu Briešťanskou. Ta se stala i absolutní vítězkou.

Milým hostem večera byla Petra Hřebíčková, která se jako host ve Zlíně objeví i v této sezoně. Foto: Zdeněk Němec
Divadelní cenu Aplaus získali Hana Briešťanská, Radovan Král, Řek Zorba a pes Merlin

Titulem Inscenace sezony se může od soboty pyšnit muzikál Řek Zorba v režii Hany Mikoláškové. Vítěze divadelníci vyhlásili v sobotu 21. září po II. premiéře muzikálu Divotvorný hrnec a na slavnostním večeru k zahájení nové 68. sezony.

Hana Briešťanská se v minulé sezoně skvěle zhostila role Vdovy v muzikálu Řek Zorba, Slečny Hany v komedii Vzpoura nevěst a Heleny a Lva v Shakespearovské klasice Sen noci svatojánské. "Děkuji všem, to jsem opravdu nečekala," neskrývala oblíbená herečka překvapení. Kromě sošky jí připadla i symbolická finanční odměna, kterou absolutnímu vítězi každoročně uděluje Herecká asociace.

Radovan Král sošku doma přidá do sbírky k ostatním. „Vzhledem k věku našeho mladšího syna jsou všechny mé ceny pečlivě uschovány na čestném místě ve sklepě. Až přijde jejich čas, zazáří o patro výš. Znamenají pro mě diváckou přízeň, důležitou odezvu pro mou práci, kterou mám moc rád,“ řekl.

Anketa Aplaus se letos konala počtrnácté. Pro usnadnění hlasování sestavilo vedení divadla podobně jako loni porotu, která vybrala a nominovala v kategorii ženský a mužský herecký výkon pětici těch nejlepších.

Kdo mezi nimi svého favorita nenašel, měl poprvé možnost hlasovat na tzv. divokou kartu. Tak se mezi oceněnými ocitl i zlatý retrívr Merlin, který si v dramatu O myších a lidech získal srdce desítek diváků a v hlasování přes 500 bodů. Skleněnou sošku sice nedostal, zato mu ale divadlo přispělo na nový pelech.

„Jsem upřímně překvapená, že dostal tolik hlasů a že si získal tolik lidských srdcí. I když právě upoutat a získat si dospělé i děti na svou stranu mu jde v životě nejlíp. Je to skvělý pes, který si to v divadle moc užívá,“ řekla Merlinova panička Gabriela Sluštíková.

„Mám radost, protože v součtu přišlo mnohem více hlasů než v předchozích letech a za vítězi stojí velmi výrazná podpora,“ netajil radost ředitel divadla Petr Michálek. "Že dostal Merlin tolik hlasů, nám přišlo jako dobrý fór, tak jsme se rozhodli ocenit i jeho," dodal. Pro nejoblíbenější inscenaci roku mohli diváci hlasovat ve foyer v průběhu roku po každém představení.

Po tříleté pauze byla vyhlášena také Cena ředitele divadla. Ta připadla manželům Vlastě a Romanu Mecnarowským, dlouholetým hereckým oporám zlínského souboru. „Skromnost, nadhled, humor. Ani jedna z těch vlastností není samozřejmá a zaslouží ocenění. Zvlášť pokud jde o tak významné osobnosti historie zlínského divadla,“ vysvětlil Michálek.

Slavnostním večerem jako moderátor provázel herec Luděk Randár. Milým hostem byla herečka a držitelka Thálie Petra Hřebíčková, která předala jednu z cen a v nové sezóně přijala hlavní roli v netrpělivě očekávané inscenaci Žítkovské bohyně. "Děkuji kolegům za krásný muzikál Divotvorný hrnec. Chvílemi mě opravdu mrzelo, že jsem na jevišti nemohla být s nimi," svěřila se.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků