Hlavní obsah
Z besedy s důchodci Foto: PČR

Diabetici besedovali s vedením kutnohorské policie

O tom, že na preventivní působení kladou policisté Kutnohorska zvláštní důraz, se mohli v pondělí 17. února v odpoledních hodinách přesvědčit členové svazu diabetiků Kutná Hora.

Z besedy s důchodci Foto: PČR
Diabetici besedovali s vedením kutnohorské policie

V Domě zahrádkářů na své členské schůzi přivítali opakovaně vedoucí Územního odboru kutnohorské policie, plk. JUDr. Blanku Matějů, por. Mgr. Vendulku Marečkovou z preventivně informační skupiny a nově přizvaného Ing. Miroslava Polácha z BESIP.

Policisté více než  padesátce přítomným poskytli řadu cenných rad, jak si mohou chránit sebe i svůj majetek, jak nedávat pachatelům trestné činnosti zbytečně šanci a jak spolupracovat s policií, aby byl výsledek efektivní a hmatatelný.

Pozor na podomní obchodníky a jejich triky

Přítomní byli hlavně upozorněni na případy podomních obchodníků, kteří navštěvují nejen na vesnicích osaměle žijící starší osoby, nebo nemohoucí důchodce a nabízejí jim k prodeji různé zboží (nádobí, deky, příbory, porcelán), nebo se představují jako pracovníci různých firem a úřadů. Důvěru seniorů si získávají slušným vystupováním!

„Pod různými záminkami se snaží dostat do bytu, kdy jejich cílem je zjistit, kde má majitel uschované našetřené peníze, odvést jeho pozornost a v nestřeženém okamžiku jej okrást. Někteří podvodníci jsou neodbytní a nebojí se užít proti seniorům i násilí. Po provedené krádeži okamžitě odjíždějí osobními vozidly a přesouvají se jinam,” uvedla tisková mluvčí Policie ČR v Kutné Hoře Vendulka Marečková.

Seniorům bylo doporučeno, aby nevpouštěli do svých obydlí cizí osoby pod jakoukoliv záminkou, v případě prodeje zboží a služeb dali jasně najevo, že o ni nemají zájem. Pracovníci úřadů a firem, zpravidla svoje návštěvy hlásí předem.

Další rada byla, aby si svoji bezpečnost zajistili uzamykáním vstupních dveří na pozemek a rodinných domů, instalací a používáním bezpečnostního řetízku, přídavného zámku či panoramatického kukátka a tím zamezili volný vstup cizím osobám.

V případě výskytu těchto podezřelých osob je třeba okamžitě kontaktovat policii na linku 158.

Na závěr se diskutovalo, poté byly všem přítomným rozdány letáky  s preventivní tematikou, předán DVD nosič s názvem Nebezpečný věk a samolepky Policie ČR radí seniorům s důležitými telefonními čísly.

Besedy ve stejném duchu budou pokračovat, ty nejbližší se uskuteční 24. února - v restauraci Česká koruna Kutná Hora-Sedlec od 14:30 hodin a s oddílem TJ Turista Kutná Hora od 15:00 hodin v jejich klubovně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků