Hlavní obsah
Dětem i rodičům na Dni pro Zuzanku zahráli Karel Holas a František Černý z Čechomoru Foto: Martina Žáčková

Děti ze školky pomohly vánočním jarmarkem vydělat 200 tisíc na dětskou onkologii

Předvánoční období je více než jindy v roce protkáno dobročinnými a charitativními akcemi nejrůznějšího zaměření. Ta, která se odehrála v pátek 6. prosince v Mateřské škole Osvoboditelů ve Zlíně, ale byla v mnohém výjimečná.

Dětem i rodičům na Dni pro Zuzanku zahráli Karel Holas a František Černý z Čechomoru Foto: Martina Žáčková
Děti ze školky pomohly vánočním jarmarkem vydělat 200 tisíc na dětskou onkologii

Na druhém ročníku dobročinného jarmarku Den pro Zuzanku se prodávaly výrobky, které vlastnoručně zhotovily děti ze školky. Samy tak pomohly vydělat peníze na léčbu dětské leukémie – nemoci, jíž loni v létě podlehla jejich pětiletá spolužačka Zuzanka.

Milým a nečekaným překvapením byl výtěžek - 208 tisíc korun.

Děti se na akci připravovaly několik týdnů, se svými učitelkami pro ni vyráběly různé zboží. Rodiče i další návštěvníci jarmarku tak mohli zakoupit různé keramické výrobky, ozdoby na stromeček, obrázky, vánoční přáníčka, náramky, zvonečky, andílky s drátěnými křídly či trička a polštářky s potiskem jejich vlastních obrázků.

Ve školce byla také kasička, do níž mohli všichni přispět dobrovolnou částkou. Letos navíc Den pro Zuzanku podpořila další zlínská školka z ulice Dětská na sídlišti Jižní Svahy, jež přidala výtěžek vlastní menší akce. Nemalou částku přidaly některé zlínské firmy, jež oslovili pořadatelé v čele se Zuzančinými rodiči.

Den pro Zuzanku byl zamýšlen především jako oslava života a dětské dobročinnosti, v tomto duchu se nesl i doprovodný program. S dětmi i rodiči si zazpívali Karel Holas a František Černý z kapely Čechomor, děti přišel pozdravit zlínský hokejista Martin Hamrlík nebo známý cyklista Josef Zimovčák. Zlínský primátor Miroslav Adámek s sebou přivedl Pejska a Kočičku, kteří publikum pobavili krátkou pohádkou. „Hvězdní“ hosté si pak ještě stoupli za prodejní pulty a do konce jarmarku nabízeli výrobky dětí. Mezi prodejci byl i Zuzančin desetiletý bratr Matěj, který se společně s rodiči již několik dnů raduje z novorozené sestřičky Lilianky. Zuzančina rodina návštěvníky pohostila koláčky či frgály a nechyběl ani nealko punč.

Výtěžek Dne pro Zuzanku obdrží Nadační fond dětské onkologie Krtek. Ten působí ve prospěch Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno, kde se Zuzanka léčila. Na rozhodování o účelu vynaložených prostředků se podílí Zuzančini rodiče ve spolupráci s lékaři kliniky dětské onkologie.

Zástupci nadace a nemocnice se jarmarku rovněž zúčastnili a nad jejím vyzněním i vysokým výtěžkem neskrývali dojetí. „Z našeho pohledu je to jedinečná akce s hlubokým rozměrem. Pomoc přišla v tomto případě od dětí, které navíc ví, pro koho to vše dělají. To je vede přirozeně k dobročinnosti a uvědomění, že mohou samy pomoci a udělat něco pro druhé. Zároveň se velmi přirozeně a citlivě dotýká tématu vážných nemocí a vysílá poselství, že se před nimi nemají zavírat oči a i po smutných událostech je nutné žít dál. Do této akce se zapojila spousta lidí s velkým srdcem a vybraná částka je neuvěřitelná,“ řekla zástupkyně nadačního fondu Krtek Kateřina Dohnalová.

Loni byly z výtěžku Dne pro Zuzanku ve výši 80 tisíc korun pořízeny speciální dětská nemocniční postýlka a dávkovače léků. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků