Hlavní obsah
Lípa je naším národním stromem. Na podzim se její listy barví úplně dozlatova. Foto: Aleš Rudl

Den stromů můžete oslavit návštěvou pamětních lip

20. říjen si již tradičně připomínáme jako svátek stromů. Vydejte se obdivovat pražské lípy republiky, jež nesou poselství vzniku Československa.

Lípa je naším národním stromem. Na podzim se její listy barví úplně dozlatova. Foto: Aleš Rudl
Den stromů můžete oslavit návštěvou pamětních lip

Dříve se konaly stromkové slavnosti, které upozorňovaly důležitost „zelených velikánů“. Tradice, přerušená válkou a komunistickým režimem, byla znovu obnovena až v roce 2000. Od té doby každoročně oslavujeme potřebnost i krásu stromů.

Datum nebylo stanoveno náhodně. Právě koncem října je v mnoha lokalitách České republiky vhodné provádět jejich výsadby a podzim je také časem, kdy jsou dřeviny nejkrásnější a hrají všemi barvami.

Mimochodem Den stromů se slaví ve více než 50 zemích světa. Liší se však jeho načasování.

Za lípami republiky Prahy

V naší metropoli můžeme najít desítky lip, které byly vysazeny na paměť vzniku Československé republiky. Většina z nich ukrývá své poselství tiše. Avšak právě z těchto lip na vás zaručeně dýchne historie.

Ty stoleté můžeme najít v Krči, Přední Kopanině nebo na Zličíně. Další byly sázeny v roce 1928 na 10. výročí od vzniku ČSR. Za nimi se můžete vypravit do pražské Dubče, Vysočan, Velké Chuchle či Cholupic.

K pamětním lípám připomínající 50. výročí vzniku ČSR patří například ústřední lípa republiky na Petříně, lípa v Klementinu, lípa na Větrníku, lípa na sídlišti Novodvorská, dvě lípy ve Vinoři nebo lípa v Radotíně.

Mezi mladší živé svědky minulosti, které byly vysazeny v roce 1998, patří například Lípa republiky na Skalce, Lípa republiky v Dolních Měcholupech nebo Lípa republiky v Modřanech.

Tyto významné lípy jsou od roku 2013 zařazovány do databáze významných stromů Prahy, aby byl zachráněn jejich odkaz pro nás i další generace. Databáze vzniká za pomoci široké veřejnosti. Na webu Pražské stromy nyní naleznete unikátní přehled pražských lip republiky. U jednotlivých dřevin je kromě základních údajů k nim uvedena i dopravní dostupnost.

Na výstavu za lípami republiky středních Čech

Pokud vás více lákají cesty do regionu, pak mnoho inspirací naleznete na výstavě Lípy republiky, která probíhá do 20. října v Toulcově dvoře v Hostivaři. Každé odpoledne až do soboty se tam můžete seznámit s příběhy středočeských lip republiky, z nichž mnohé jsou dokonce zachyceny i na dobových fotografiích.

Tématu se věnuje i nadšenecký projekt Lípy republiky 1918 – 2018, kde jsou zaznamenávány jubilejní lípy celé republiky a web nabízí i doporučení k nových letošním výsadbám.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků