Hlavní obsah
Mezi oceněnými byli i rekordmani. Bohumíňačka Marta Šalbutová už absolvovala téměř 300 dobrovolných odběrů krve a plazmy. Foto: Lucie Balcarová

Dárci krve z Bohumína dostali červené víno na doplnění krvinek

Už po jednadvacáté se v Bohumíně na radnici sešli na konci minulého týdne čestní dárci krve. Tentokrát se slavnostní akt dotkl 41 Bohumíňáků, kteří vloni získali za své dobrovolné darování krve od Českého červeného kříže Zlaté kříže či Zlaté plakety Jana Janského.

Mezi oceněnými byli i rekordmani. Bohumíňačka Marta Šalbutová už absolvovala téměř 300 dobrovolných odběrů krve a plazmy. Foto: Lucie Balcarová
Dárci krve z Bohumína dostali červené víno na doplnění krvinek

Od města dostali červené víno na doplnění krvinek. Radnice letos odměnila 33 mužů a osm žen. Nejmladšímu oceněnému přitom bylo 29 let, nejstaršímu 64 let. Bylo mezi nimi i pět takových, kteří za 250 bezplatných odběrů obdrželi ocenění nejvyšší, a to plaketu Dar krve – dar života. Jedinou ženou mezi těmito rekordmany byla 43letá Marta Šalbutová, která má na svém kontě neuvěřitelných 300 bezplatných odběrů.

„U nás v rodině je darování krve tradice. První impuls vyšel od mých rodičů, kteří jsou pravidelnými dárci, takže když mi bylo osmnáct let, vzali mě na první odběr. A od 21 let jsem pak začala odevzdávat i krevní plazmu a dělám to tak už přes dvacet let. Vždyť i po této akci na radnici odjíždím na transfúzní stanici do ostravské fakultní nemocnice na další odběr,“ prozradila po slavnostní akci Marta Šalbutová.

„S oceňováním dobrovolných dárců jsme začali po povodních v roce 1997, kdy jsme úzce spolupracovali s Českým červeným křížem. Tu spolupráci už jsme od té doby nikdy nepřerušili a trvá do dneška. Velmi si ceníme všech, kteří dobrovolně darují krev, protože tím zachraňují život neznámým lidem, kteří se ocitnou v potížích. Proto pro bohumínské dárce každoročně organizujeme toto symbolické poděkování za jejich nezištnou ochotu pomáhat druhým,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha s tím, že za 21 let oceňování dárců už město do jejich odměn vložilo dva miliony korun. 

Kromě pětice nositelů plakety Dar krve – dar života odměnili zástupci města také nositele Zlatých křížů. Zlatý kříž 1. třídy (160 bezplatných odběrů) obdrželi vloni za své dárcovství dva Bohumíňáci. Zlatý kříž 2. třídy (120 odběrů) si za své dárcovství vysloužili čtyři dárci. Jedenáct Bohumíňáků získalo vloni Zlatý kříž 3. třídy (80 odběrů). Ocenění se dočkalo také devatenáct nositelů Zlaté medaile Jana Janského (40 odběrů).

Bohumíňáci, kteří nezištně darovali krev, aby pomohli ostatním, si jako poděkování od města odnášeli kromě láhve červeného vína také permanentku do bohumínského kina a aquacentra. Zástupci města jim ke gratulacím přidali i finanční odměnu. Oceňování čestných dárců krve letos přišlo radnici na 130 tisíc korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků