Hlavní obsah
Antošovická lávka přes řeku Odru spojuje Bohumín s Ostravou. Foto: Pavel Čempěl

Cyklisté se dočkali, Antošovická lávka dostane nový povrch

Zásadní proměnou projde Antošovická lávka přes řeku Odru v Bohumíně. Ta slouží pěším i cyklistům už čtrnáct let a spojuje bohumínskou městskou část Pudlov s ostravskou městskou částí Antošovice. Oprava lávky začne v polovině září a vyžádá si třídenní uzavírku.

Antošovická lávka přes řeku Odru spojuje Bohumín s Ostravou. Foto: Pavel Čempěl
Cyklisté se dočkali, Antošovická lávka dostane nový povrch

Náklady na rekonstrukci, která potrvá do listopadu, jsou téměř dva milióny korun.

„Dřevěná podlaha lávky se neosvědčila. Přírodní materiál se nad vodou ohýbá, hnije a prkna je zapotřebí každou chvíli měnit. Rozhodli jsme se proto vyměnit tu část, kterou pěší a hlavně cyklisté vnímají nejvíce. Hledali jsme vhodný povrch a nakonec jsme se inspirovali tím, který je na lávce v Ostravě-Hrabové. Nepraktická dřevěná prkna nahradí tvarově stálé rošty z lisovaného plastu. Ty by měly být i protiskluzové,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí a služeb Jan Jeziorský.

Kvůli opravám bude lávka na tři dny zcela uzavřena, a to od pondělí 15. do středy 17. září. V tuto dobu proběhne na první „bohumínské“ polovině lávky ve směru od Bohumína budování provizorní stezky, a proto ji od 8 do 17 hodin nebude možné využívat.

Ještě jedna třídenní uzavírka pak lávku čeká v říjnu, kdy bude nutné vybudovat na druhé „ostravské“ polovině rovněž provizorní stezku. Další práce na výměně povrchu lávky už ale její provoz nijak neohrozí. Lidé se totiž z jednoho břehu na druhý dostanou po provizorně zbudovaných stezkách.

„V Bohumíně jezdí na kole snad každý a právě Antošovická lávka je velmi frekventovanou spojkou pro výjezdy z Bohumína směrem na Hlučínsko. Jízda po těch dřevěných deskách už opravdu byla utrpením a neustálé opravy by vyšly dráž než nový povrch. Cyklisté si jej právem zaslouží. Díky dobrému hospodaření města jsme se do opravy lávky mohli pustit už letos,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Antošovická lávka stojí na svém místě od roku 2000. Tu původní totiž strhla při povodni v roce 1997 velká voda. Její výstavba přišla na 11 miliónů korun a na znovupostavení se finančně podílel Bohumín spolu s Ostravou. Hranice katastru vede totiž středem řeky. Bohumín proto teď opět jedná s Ostravou o finanční spoluúčasti na opravě lávky.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků