Hlavní obsah
Foto: zámek Loučeň

Cukrové slavnosti na zámku Loučeň

V sobotu 1. října se na zámku Loučeň pořádá oslava bílého zlata, které už od roku 1831 zajišťuje prosperitu kraje. Na programu jsou také pohádky, hry i malý kvíz.

Foto: zámek Loučeň
Cukrové slavnosti na zámku Loučeň

Letos již podruhé se konají Cukrové slavnosti na zámku Loučeň - na programu budou 1. října od 11 hodin. Toto tzv. bílé zlato už od roku 1831 zajišťuje prosperitu kraje v okolí Loučeně na Nymbursku.

Mají být připomínkou loučeňských knížat jako zakladatelů českého cukrovarnictví v roce, kdy si připomínáme 180. výročí založení cukrovaru v nedaleké Dobrovici. „Jsem velmi rád, že se z této akce stala po loňské premiéře společná tradice,“ řekl manažer zámku Loučeň Jiří Senohrábek.

Cukrové slavnosti  jsou spojeny s cukrovými sladkostmi. V tomto duchu byl také sestaven celý program. Na odpoledne jsou připraveny dvě pohádky. „Ve 14 hodin zažije jedna mladá cukrářka starosti s Cukrovým Tintilimintili. Pokud chcete vědět, co se za tímto tajemným názvem skrývá, dozvíte se to jedině zhlédnutím pohádky. A v 15.30 se bude v amfiteátru hrát dětská klasika – totiž pohádka O perníkové chaloupce,“ informovala Noemi Koukolová, koordinátorka slavností na zámku Loučeň.

Připravena je i řada soutěží, např. o stavbu nejvyšší věže z cukrových kostek. „Cílem bude postavit co nejkrásnější a nejvyšší stavby. Materiálu je díky dobrovickému cukrovaru dost, kostkový cukr počítáme na desítky kil,“ tvrdí Jiří Senohrábek. Na cukrovém jarmarečku si můžete u některého ze stánků vybrat z nabízených sladkostí.

Také prohlídky zámku ve 13, 14 a 15.30 hodin budou pro návštěvníky oslazeny čokoládou i setkáním potomky zámeckého knížecího páru.

Pestrý program chystají v rámci Cukrových slavností také v dobrovickém muzeu.  „Doporučujeme v sobotu spojit návštěvu zámku Loučeň s návštěvou jen deset kilometrů vzdáleného Muzea cukrovarnictví. Uděláte si tak dohromady jeden celodenní, obzvlášť sladký rodinný výlet,“ doporučil loučeňský manažer Jiří Senohrábek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků