Hlavní obsah
Border kolie Alf. Foto: sumpersko.net

Čtyřnohý Alf pobaví v mateřince i v klubu důchodců

Jsou mu tři roky, umí základní početní operace, jezdí na skateboardu, hraje košíkovou a učí se tancovat. Není to geniální dítě, ale border kolie Alf, vítěz letošního ročníku internetové soutěže Hafan Sympaťák.

Border kolie Alf. Foto: sumpersko.net
Čtyřnohý Alf pobaví v mateřince i v klubu důchodců

Když Zdeňka Frnková z Rapotína odcházela na zasloužený odpočinek, nepomýšlela na zahálku. Pořídila si štěňátko. S čtyřnohým černobílým sympaťákem vytvořili nerozlučnou dvojku. Mladistvě vyhlížející ženu, která rozhodně nevypadá jako penzistka, a jejího miláčka teď znají lidé široko daleko. A rádi ji pozvou, aby se pobavili. 

„Byli jsme s Alfem ve školce i v klubu důchodců, pozvali nás na slavnosti, máme za sebou nepočítaně oslav a party. Alf je miláček, děti se s ním rády mazlí, dospělým se líbí jeho psí triky. Rád se předvádí, je to takový náš cirkusák,“ líčí Frnková. 

A že má Alf co předvést! Nejenže nosí své paní bačkory či brýle, ale především hravě zvládá to, co dělá problémy nejednomu školákovi – sčítá, odčítá, násobí, a dokonce i dělí. Umí se schovat do kufru, nosí košíček a posbírá do něj balonky, na narozeninových party předává růže oslavencům. Hrál dokonce i ve filmu. 

„Bylo to na psím táboře v Herolticích, kam rádi jezdíme. Studentka bratislavské filmové školy natočila hraný snímek, v němž vystupují pouze psi. Zachytila příběh záchrany čtyřnohého kamaráda, který někam spadl a uvízl. Při natáčení jsme užili spoustu legrace,“ vypravuje Frnková, která s Alfem navštívila i kurz dog dancingu. „Ukázalo se, že pes by se tancovat naučil, ale mně to moc nešlo, tak jsme toho museli nechat,“ posteskla si. 

Toho, že nemá, s kým by tancoval, Alf naštěstí neželí. Jeho panička mu dopřává dostatek pohybu. 

„Manžel nás každé ráno zaveze do Šumperka, odkud jdeme domů pěšky. Své trasy máme také v Losinách nad zámkem,“ vypravuje žena, na níž je znát, že pohyb neprospívá jen jejímu čtyřnohému kamarádovi, ale také jí samotné. 

Stačit zvířeti, jež patří k rase vyšlechtěné původně jako ovčácký pes, však není podle majitelky vůbec snadné. 

„Pes je pořád v lepší a lepší formě. Neutahá se on, ale já,“ konstatuje. „Když se chci věnovat třeba práci v domácnosti, musím ho zaměstnat nějakou činností, při které je třeba přemýšlet,“ objasňuje, proč začala s Alfem trénovat psí triky a počítání. „Tři hodiny běhá a je svěží, ale stačí, abych s ním dvacet minut procvičovala malou násobilku, utahá se a zdřímne si,“ vyzrála na čtyřnohého rošťáka jeho panička. 

Alf je miláčkem jejím i manžela. Díky němu si aktivně užívají podzim života. 

„Zamilovali jsme si ho od prvního okamžiku, je nesmírně přátelský a učenlivý. Všechno, co spolu podnikáme, děláme sobě i jiným pro radost. Jednou jsme se přihlásili na oficiální výstavu psů, ale nechytlo nás to. Alf rád navštěvuje akce, kde může předvést, co se naučil. Doprovází nás i moje sestra, která přebírá roli asistentky. Jsme rádi, že jsme všichni spolu a že můžeme diváky potěšit a rozesmát,“ objasňuje obyvatelka Rapotína. 

Dvakrát s Alfem navštívila také Šumperského Hafana a pokaždé bodovali. Už se těší na příští ročník psí show a přemýšlí o tom, co nového Alfa naučí, aby to mohli v Pavlínině dvoře předvést.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků