Hlavní obsah
Odpoledne tráví děti čas na prostorné zahradě, než si je zaměstnané maminky vyzvednou. Foto: Zdeněk Fekar

Covid-19 „otevřel“ na Vysočině dočasnou firemní školku

Na opatření, která vyvolala pandemie koronavirového onemocnění Covid-19, reagovala rodinná firma START Zelený koncem dubna otevřením vlastní firemní školky. Útočiště tady našlo celkem dvanáct dětí. Díky tomu se mohly jejich maminky věnovat své práci a firma nemusela řešit výpadek zaměstnankyň.

Odpoledne tráví děti čas na prostorné zahradě, než si je zaměstnané maminky vyzvednou. Foto: Zdeněk Fekar
Covid-19 „otevřel“ na Vysočině dočasnou firemní školku

„Vlastní školku jsme otevřeli proto, že ta místní v Brtnici je stále kvůli covidu uzavřená. Už už to vypadalo na otevření, ale pak si to zřizovatel rozmyslel. Jako firma jsme s tím počítali, tak jsme ji nakonec otevřeli doma,“ vysvětluje Lucie Zelená.

Otevření firemní školky využily všechny zaměstnankyně, které by jinak musely s dětmi zůstat doma. „Výjimkou byla jediná maminka. Její děti jsou diabetici, na to jsme si moc netroufali. Protože pracuje na zkrácený úvazek, s kolegyněmi jsme si její práci rozebraly, aby mohla zůstat doma,“ říká Lucie.

Děti mají program jako v opravdové školce

Firma pro děti zajistila učitelku, asistentku a kuchaře. „Děti mají režim jako ve skutečné školce. Striktně dodržujeme hygienu a zajišťujeme přesnídávku, oběd i svačinu i dodržování pitného režimu,“ popisuje Lucie Zelená.

Dopoledne se děti věnují různým ručním pracem, před obědem vyrazí na vycházku, po obědě v rámci poledního klidu čtou starší děti mladším pohádky a do vyzvednutí tráví čas na prostorné zahradě.

Děti si vzala na starost učitelka z nedaleké školky z Velkého Beranova, protože kolegyně z brtnické školky, ačkoli ji město uzavřelo, docházely do prázdné školky. Přihlásila se i studentka třebíčské Vyšší odborné školy zdravotní, která sama nemohla chodit do školy.

Jako asistentky učitelek nastoupily studentky deváté třídy základní školy, které se ujaly chlapce s diagnózou mírné formy autismu. O stravování se postaral vyučený kuchař a číšník podnikající v oboru, který se během nouzového stavu nemůže své práci věnovat.

„Každý den nějaké dítě pláče a dělá mamince scény, že ještě nechce jít domů a že si chce ještě chvilku pohrát,“ s úsměvem prozrazuje Lucie Zelená.

Rodiče přispívají stokorunou denně na jídlo a odměnu učitelkám, ostatní náklady ve výši trojnásobku hradí firma START Zelený jako benefit pro zaměstnance.

„V prvních dnech nouzového stavu, kdy jsme neměly zajištěné hlídání dětí, byly kanceláře úplně prázdné. Uzavření školky ohrozilo chod celé firmy zaměstnávající devětasedmdesát lidí,“ říká Lucie Zelená.

Firemní školka bude fungovat, dokud se opět neotevře ta oficiální, městská, tedy pravděpodobně do poloviny května.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků