Hlavní obsah
Vyšetření je jednoduché a bezbolestné. Může dát odpověď na to, co stojí za problémy s dlouhodobým kašlem, píchání na hrudníku či dušností. Foto: Archiv nemocnice

Chcete vědět, jak silné jsou vaše plíce? Přijďte do Vítkovické nemocnice

Trápí vás dlouhodobý kašel, píchá vás v hrudníku nebo jen chcete vědět, jak silné jsou vaše plíce? Přijďte ve čtvrtek od 13.00 do 17.00 hodin do plicní ambulance Vítkovické nemocnice, její lékaři budou zítra při příležitosti Světového dne spirometrie vyšetřovat zájemce zdarma a bez předchozího objednání.

Vyšetření je jednoduché a bezbolestné. Může dát odpověď na to, co stojí za problémy s dlouhodobým kašlem, píchání na hrudníku či dušností. Foto: Archiv nemocnice
Chcete vědět, jak silné jsou vaše plíce? Přijďte do Vítkovické nemocnice

Spirometrie neboli vyšetření plic je jednoduché a bezbolestné vyšetření, které může dát odpověď na to, co stojí za problémy s dlouhodobým kašlem, píchání na hrudníku či dušností.

„Během vyšetření otestujeme, kolik vzduchu jsou schopny plíce pojmout a naopak, jak rychle jsou jej schopny vydechnout. Jinými slovy, dá se zjistit, jakou mají plíce kapacitu, pružnost a poddajnost. Jedná se o jednu ze základních vyšetřovacích metod, která může odhalit plicní onemocnění už v samém počátku,“ vysvětluje primářka plicního oddělení Vítkovické nemocnice MUDr. Terezie Janásková s tím, že akce je určena nejen pro lidi, které dlouhodobě trápí respirační potíže.

Spirometrické vyšetření mohou podstoupit také zájemci, kteří se chtějí dozvědět, jak silné jsou jejich plíce. „Na druhou stranu právě spirometrické vyšetření napomůže odhalit například průduškové astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc, což jsou velmi vážná onemocnění. Pokud o nich víme, dají se však účinně léčit,“ dodala primářka.

Vyšetření se provádí tak, že pacient dýchá do přístroje, který zaznamenává objem a rychlost vzduchu vydýchaného za určitý čas. Vyšetření netrvá více než deset minut.

„Akce má jednak preventivní charakter, zároveň se však snaží přiblížit problémy lidí se závažnými dýchacími obtížemi, ať již vznikly jako důsledek kouření, života v oblasti s trvale silně znečištěným ovzduším nebo byly získané jinak,“ objasnila smysl akce MUDr. Terezie Janásková.

Na světě trpí chronickým respiračním onemocněním odhadem miliarda lidí. V České republice trpí dýchacími obtížemi odhadem 20 procent populace. Světový den spirometrie vyhlašuje každoročně Evropská plicní nadace při Evropské respirační společnosti. Při této příležitosti si mohou lidé v mnoha světových městech nechat vyšetřit funkci plic. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků