Hlavní obsah
Foto: Česká asociace streetwork

Chcete pomoct člověku bez domova? Mapa Streetwork poradí jak

Při příležitosti celorepublikové akce Noc venku na podporu lidí bez domova spouští Česká asociace streetwork Mapu Streetwork. Jejím cílem je představit možnosti pomoci lidem bez domova, včetně sociálních a terénních služeb, na které je možné se obracet. Mapa sdružuje přes 353 organizací a služeb.

Foto: Česká asociace streetwork
Chcete pomoct člověku bez domova? Mapa Streetwork poradí jak

„Češi rádi pomáhají. Nejsou to jen charitativní sbírky a finanční dary obecně, ale také dary hmotné jako např. zimní oblečení apod. Problémem ale je, že se často dárci neumí ve službách orientovat a pomoc pak raději vzdají,” vysvětluje účel mapy ředitelka České asociace streetwork Martina Zikmundová.

Mapa na jedno místo soustředí tipy, jak lidem bez domova může pomoci doslova každý a směřuje je na vhodné formy pomoci včetně kontaktů.

Česká asociace streetwork už během loňské zimy zveřejnila manifest účinné pomoci ve formě třinácti bodů na stránce pracenaulici.cz/bezdomova.

„Po loňské kampani #hlavněpřežít, v rámci které vzniklo manifesto, se objevil tak velký zájem veřejnosti laické i odborné, že jsme se rozhodli vytvořit mapu Streetwork. Každý si zde může najít, jaké služby a aktivity existují v jeho okolí a přispět - finančně nebo jinak,” dodala Martina Zikmundová s tím, že je z této vlny solidarity potěšena.

Terénní pracovníci neboli streetworkeři, které asociace v Česku zastupuje a kterých je u nás několik tisíc, ovšem upozorňují, že tato pomoc by rozhodně neměla nahradit chybějící systémová řešení problematiky bezdomovectví.

Podle nedávného výzkumu ministerstva práce a sociálních věcí u nás žije na ulici zhruba 24 tisíc lidí, z toho většina je nebo se blíží seniornímu věku. Zároveň řeší čím dál tím častěji bytovou nouzi také mladé domácnosti. „Velkým problémem zůstává otázka dětí na ubytovnách, kterých jsou necelé tři tisíce,” uzavírá Zikmundová.

Vedle státu se mohou aktivně angažovat v oblasti řešení prevence bytové nouze a bezdomovectví i obce a města. Ta jsou často nucená reagovat, neboť v Česku stále chybí zákon o sociálním bydlení, který je podle odborníků klíčový - za současných politických podmínek ovšem neprosaditelný. První návrh se objevil na stole už před více než dvěma lety, od té doby politici sociální bydlení přes snahy neziskového sektoru na legislativní úrovni neprojednávali.

Další informace na www.streetwork.cz/mapa nebo www.pracenaulici.cz/bezdomova.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků