Hlavní obsah
Foto: Ilona Salajková

Čeští a rakouští fotografové se představí na společné výstavě ve Wolkersdorfu

Vernisáž výstavy BEZDRÁTOVĚ - DRAHTLOS proběhne v galerii FLUSS v rakouském zámku Wolkersdorf v sobotu 7. března v 18 hodin. Jedná se o společný přeshraniční projekt Fotoškoly Brno, Fotoschule Wien a 4AM/Fórum pro architekturu a média a Fluss (dolnorakouská iniciativa pro fotografii a mediální umění).

Foto: Ilona Salajková
Čeští a rakouští fotografové se představí na společné výstavě ve Wolkersdorfu

Uplynulo již 25 let od pádu komunismu ve východní Evropě. Tato skutečnost změnila celý svět. Realita každodenního života se dotkla nejen těch, kteří žili za železnou oponou, ale i nejbližších sousedů. Očekávání na obou stranách byla velká. Jak vypadá změna, kterou pád Železné opony přivodil? Kde všude se tato změna promítla? Máme k sobě skutečně blíž? Na tyto i jiné otázky hledali odpovědi fotografové účastnící se projektu BEZDRÁTOVĚ – DRAHTLOS.

Dvacet českých, slovenských a rakouských fotografů, vytvořilo originální a osobité soubory, které vystihují jejich postoje a pohledy na uplynulé čtvrtstoletí.  

Autoři projektu a kurátoři výstav, Evžen Sobek a Markus Hippmannn jsou s prací účastníků velmi spokojení. „Je zajímavé srovnávat přístupy a chápání autorů. Vznikla pestrá škála souborů, které jsou charakterizované osobní zkušenosti fotografů s danou realitou, věková struktura autorů a osobnostní a názorová různorodost, profesionalita,“ hodnotí projekt Evžen Sobek.

Tuto jedinečnou výstavu měli možnost shlédnout lidé v loňském roce již v Mikulově v galerii Konvent a na zámku. Další část byla instalovaná v plenéru na louce před kolonádou Reistna ve Valticíc a přímo ve zdevastované budově bývalé roty pohraniční stráže.

Markus Hippmann z Fotoschule Wien připravil se rakouskými autory výstavu v prostoru býválé celnice v Gmündu u Českých Velenic a vrcholem loňského roku byla výstava ve Fotoquartier ve Vídni.

„Bylo skvělé se zapojit do projektu po boku zkušených fotografů a vzájemně srovnávat pohledy na stejnou dobu,“ uvedla Hana Ilčíková, fotografka z Mikulova, která se tak významného projektu zúčastnila poprvé a i bez předchozích zkušeností vytvořila zajímavý soubor. Zaměřila se na opuštěné hraniční přechody, které dříve byly místem omezování, strachu a dokazování moci.

Už názvy jednotlivých fotografických projektů ukazují směr, kterým se fotografové zabývali: Generace 90, Emigranti, Vzpomínky, Právo na život, Překonané překážky, Hranice, Přechody bez hranic, Hrozny visí vysoko...

Markus Hippmann dodal: „Zvlášť v dnešní rozjitřené době je potřeba si připomínat, že svoboda není nic jednoduchého a není vždy dodaná na zlatém podnose. Kdo nezná svoji minulost, nemá budoucnost. Proto je dobré se nad “zadrátovanou” Evropou i dnes zamýšlet.“

Výstavu fotografií bude možné shlédnout od 8. března do 6. dubna na zámku ve Wolkersdorfu.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků