Hlavní obsah
Foto: archiv nakladatelství

Česko oplývá záhadami, Tajemné stezky jsou výborným průvodcem

Pravda je tam venku, bylo heslo oblíbeného seriálu Akta X. Kde a co je pravda, kde ji hledat a jak vykládat? Záhady a tajemství nás obklopují a my je máme rádi. O záhadách a tajemstvích jsme si povídali se spolumajitelem nakladatelství Regia Janem Martincem, které se věnuje českému tajemnu.

Foto: archiv nakladatelství
Česko oplývá záhadami, Tajemné stezky jsou výborným průvodcem

Nakladatelství Regia působí na knižním trhu od roku 1997. Zaměřuje se především na původní naučnou, resp. populárně naučnou literaturu, literaturu faktu a kvalitní beletrii. Vlajkovou lodí nakladatelství se v posledních letech stala edice Tajemné stezky, která mapuje historii, kulturní dědictví, ale také pověsti a legendy v jednotlivých koutech České republiky.

Kvalitní autoři s detailní znalostí regionu zprostředkují čtenářům příjemný zážitek a nezřídka je přímo inspirují k návštěvě mnoha tajemných míst, na které je naše země tak bohatá.

Zaměřujete se na historii, tajemno a záhady, zvláště v edici Tajemné stezky. Co vás vedlo k výběru tohoto tématu? 

Člověk je tvor zvídavý, tajemství a záhady českého čtenáře tedy vždy přitahovaly. Pokud se toto „tajemno“ propojí s turisticky atraktivními destinacemi a tématu se ujme schopný autor, který je schopen čtenáři představit danou lokalitu z úplně jiného úhlu pohledu, je na úspěch zaděláno. Jsme velmi rádi, že si knížky z edice Tajemné stezky našly své stálé čtenáře, kteří si je i na dnešním, vysoce konkurenčním, knižním trhu vždy najdou. 

Vyhledáváte autory, nebo oni oslovují vás?

Naše nakladatelství dlouhodobě spolupracuje s několika autory, kteří mají na poli tohoto druhu literatury bohaté zkušenosti. Za všechny bych jmenoval alespoň Luboše Y. Koláčka, Otomara Dvořáka, Jana Bauera nebo Hynka Klimka. Jak jsem již říkal v úvodu, podmínkou je, aby autor velmi dobře znal region, o kterém píše, ideálně, aby k němu měl nějaký osobní vztah. Vzhledem k tomu, že je technicky nemožné, aby těchto několik autorů obsáhlo celou Českou republiku, nebráníme se samozřejmě spolupráci s autory novými. Obvykle je nám někdo vhodný doporučen, nicméně pokud nás nějaký autor osloví sám, vždy se jeho rukopisu odpovědně věnujeme.  

Je v onom tajemnu i něco osobního, něco, co vás přitahuje?

Osobně velmi rád cestuji a to nejen po České republice. K cestování samozřejmě patří také poznávání. Vždy jsem rád, když se dané destinaci mohu dozvědět více informací, než obvykle poskytují klasické turistické průvodce. Všechny ty záhady a tajemno mají navíc velmi často nějaký reálný základ v dávné historii. Vzhledem k tomu, že historie je mým druhým velkým koníčkem, není co řešit.

Který z krajů v edici máte nejraději? 

Mám rád všechny kouty České republiky. Nicméně vzhledem k tomu, že jsem aktivní turista, obvykle upřednostním nějakou horskou krajinu. V poslední době jezdím rád na Šumavu, do Jizerských nebo Krušných hor. I Brdy ale mají své kouzlo a navíc je mám, jako Pražák, za rohem. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků