Hlavní obsah
Zlínský pěvecký sbor Cantica laetitia Foto: archiv sboru

Česká mše vánoční ve Štípě ve scénickém provedení slibuje skvělý prožitek

Zlínský pěvecký sbor Cantica laetitia je nedávným vítězem pražského mezinárodního festivalu adventní a vánoční hudby, kde se prosadil mezi 31 sbory ze 13 zemí světa. Jeho kvality můžete posoudit ve středu 26. prosince v kostele ve Štípě u Zlína, kde provede Českou mši vánoční od Jakuba Jana Ryby.

Zlínský pěvecký sbor Cantica laetitia Foto: archiv sboru
Česká mše vánoční ve Štípě ve scénickém provedení slibuje skvělý prožitek

Zlínský smíšený sbor si mezinárodního úspěchu oprávněně cení. Ve 22leté historii festivalu je po dlouhých deseti letech prvním českým souborem, kterému se podařilo získat hlavní cenu.

Rybova hudba k Vánocům nerozlučně patří. Sbor Cantica laetitia nastudoval jeho líbeznou Českou mši vánoční ve scénickém provedení, které ještě více umocní zážitek ze známého betlémského příběhu. Sbor i orchestr Collegium Musicum bude řídit sbormistr Josef Surovík. Hostem koncertu bude členka uměleckého souboru Městského divadla Zlín Helena Čermáková, nositelka ceny Thálie. Záštitu nad koncertem, který podporuje statutární město Zlín, převzal náměstek zlínského primátora Miroslav Kašný, který při mši také odehraje houslový part v orchestru.

Barokní kostel Narození Panny Marie ve Štípě má zajímavou historii, která je mimo jiné spojena s vojevůdcem Albrechtem z Valdštejna. Chrám se může pyšnit cennými varhanami, které za 5500 zlatých postavili roku 1890 František Čapek a Max Zachistal z Kremže (Krems, nynější Rakousko). Štípské varhany patří k jejich největším a nejkvalitnějším dochovaným dílům. Varhany jsou vyrobeny z velké části ze dřeva, takže impuls od klávesy až k píšťale je veden pomocí mechanického systému dřevěných táhel.

Vstupenky na vánoční koncert, který začíná 26. prosince v 18 hodin, se budou prodávat před koncertem od 17.15 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků