Hlavní obsah
Foto: Táňa Pokorná

Češi předávají k recyklaci stále víc spotřebičů, část jich ještě může sloužit dál

V České republice se letos zřejmě opět vysbírá víc starých spotřebičů, než v předchozím roce. Část z nich navíc nebude hned předána k recyklaci, ale po důkladné revizi ještě nějaký čas poslouží svému účelu tam, kde jsou nejvíc zapotřebí.

Foto: Táňa Pokorná
Češi předávají k recyklaci stále víc spotřebičů, část jich ještě může sloužit dál

ELEKTROWIN, největší český kolektivní systém pro zpětný odběr a recyklaci vysloužilého elektra, za deset měsíců roku 2014 vysbíral už bezmála 25 000 tun spotřebičů. Loni jich bylo celkem přes 27 000 tun za celý rok, což představovalo meziroční nárůst oproti roku 2012 o osm procent.

Prostřednictvím všech kolektivních systémů, které v Česku fungují, se ročně sejde přes 50 000 tun elektra určeného k recyklaci.

„Znamená to, že každý z nás včetně nejmenších dětí odevzdá za rok v průměru nejméně pět kilogramů elektroodpadu, což je o kilo víc, než od jednotlivých členských zemí požaduje Evropská unie,“ připomíná předseda představenstva ELEKTROWIN a. s. Jaroslav Holakovský.

Vyřazené spotřebiče mohou sloužit dál

Evropská směrnice, která je základem české odpadové legislativy, ale zároveň vyžaduje, aby byla část vysbíraných spotřebičů opětovně použita, tedy aby se před recyklací využila celá délka jejich životnosti.

„Umožnit opětovné používání výrobků je součástí úsilí členských států EU o co nejefektivnější využívání zdrojů a minimalizaci dopadů na životní prostředí. Nejen organizace zabývající se vysloužilými elektrospotřebiči, ale už designéři a výrobci musejí myslet na to, jak po skončení prvního používání výrobku znovu umožnit jeho renovaci a další účelné využití,“ upřesnil Martin Stašek, mluvčí zastoupení Evropské komise v ČR.

Zákon, který z evropské směrnice vychází, ale přesně nestanoví, jakým způsobem má být tento požadavek uveden do praxe.

„Pečlivé testování možných postupů prováděné kolektivním systémem ELEKTROWIN vedlo k nalezení funkčního modelu, který je systémovým řešením institutu opětovného použití jako součásti zpětného odběru elektrozařízení,“ uvedl generální ředitel ELEKTROWINu Roman Tvrzník.  

Prvním krokem bylo vytvoření sítě míst zpětného odběru, do kterých je možné speciálně odevzdávat i spotřebiče, o kterých si jejich majitel myslí, že je možné je ještě dále používat. Za tím účelem ELEKTROWIN oslovil již vybudovanou síť servisních gestorů, kteří budou viditelně označeni jako místa zpětného odběru a přípravy k opětovnému použití. Ti na základě stanovených kritérií vyberou vhodné spotřebiče, jež ještě mohou dále sloužit, provedou na nich potřebné opravy a potvrdí, že budou dále bezpečně fungovat.

První spotřebiče míří do Klokánků

Plně funkční zpětně odebrané spotřebiče tak zamíří ještě před letošními Vánoci k opětovnému použití za novými uživateli. Těmi budou Klokánky a azylové domy Fondu ohrožených dětí.

„Je to pro nás velmi významná pomoc a velmi za to děkujeme. Výdaje za spotřebiče, které v ‚klokaních‘ bytech potřebujeme, jsou značné.  Díky Elektrowinu můžeme tyto ušetřené prostředky využít na další nezbytné výdaje pro děti.  Moc nám to pomůže,“ potvrdila Marie Vodičková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků