Hlavní obsah
V roli sólistky se ve středu 26. února v Pardubicích představí vynikající klarinetistka Anna Paulová. Foto: Komorní filharmonie Pardubice (archiv)

Čekání na návrat zakončí Komorní filharmonie Pardubice koncertem Ve znamení klarinetu

Cyklus Čekání na návrat s Komorní filharmonií Pardubice v hlavní roli vyvrcholí v univerzitní Aule Arnošta z Pardubic 26. února koncertem nazvaným Ve znamení klarinetu, při němž se sólově blýskne Anna Paulová (klarinet) a dirigentské taktovky ujme Debashish Chaudhuri.

V roli sólistky se ve středu 26. února v Pardubicích představí vynikající klarinetistka Anna Paulová. Foto: Komorní filharmonie Pardubice (archiv)
Čekání na návrat zakončí Komorní filharmonie Pardubice koncertem Ve znamení klarinetu

Program závěrečného koncertu cyklu Čekání na návrat tvoří hudba dvou vrcholných vídeňských klasiků W. A. Mozarta a J. Haydna a také anglického romantika F. Delia.

„Večer zahájí dvojice půvabných přírodních obrázků Fredericka Delia, sympatických svým klidem a pohodou - Při prvním kukaččím volání na jaře, kde nelze přeslechnout jemnou epizodu „kukaččího volání“, a Letní noc u řeky,“ uvedla Tereza Břízová, PR & propagace KFP.

„Následovat bude nepsaný král všech klarinetových koncertů – Koncert pro klarinet a orchestr A dur Wolfganga Amadea Mozarta, který byl v době kompozice tohoto díla na vrcholu svých tvůrčích schopností. Závěr koncertu bude patřit Symfonii č. 101 D dur Hodiny Josepha Haydna,” doplnila Tereza Břízová.

Není bez zajímavosti, že téma Mozartovy klarinetové kantilény se objevuje v nejrůznějších úpravách, mezi nejznámější patří pasáže ve slavném filmu Vzpomínky na Afriku, což jistě uvítají i posluchači, kteří poslech klasiky běžně nevyhledávají.

Během sólových partů se ve středu 26. února v Pardubicích představí vynikající klarinetistka Anna Paulová, semifinalistka loňského 68. ročníku mezinárodní hudební soutěže ARD v Mnichově, považované za jednu z největších na světě.

Program Ve znamení klarinetu diriguje Debashish Chaudhuri, pocházející z indické Kalkaty, který přijel do České republiky po studiích v Indii, USA, Singapuru a Anglii, a naše země se stala jeho novým domovem. Absolvoval zde nejprve dirigentské kurzy v Kroměříži a následně začal jako první Ind studovat dirigování na Pražské konzervatoři u Hynka Farkače.

V roce 2004 získal 1. cenu na dirigentské soutěži ve švýcarském Lausanne a o rok později se jako první Ind v historii probojoval mezi finalisty slavné dirigentské soutěže v Besançonu.

Spolupracuje s mnoha tělesy. V roce 2016 vedl turné zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů v Indii, kde český orchestr vystoupil po dlouhých 57 letech.

Koncert začíná v 19 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků