Hlavní obsah
Cantica laetitia na 16. ročníku mezinárodní soutěže pěveckých sborů - MARKTOBERDORF 2019 - NĚMECKO Foto: Jan Nowak

Cantica laetitia v Německu soutěžila s nejlepšími sbory světa

Zlínský sbor Cantica laetitia se ve dnech od 7. do 12. června 2019 zúčastnil 16. ročníku Mezinárodní soutěže pěveckých sborů v německém Marktoberdorfu. Tento festival probíhá jako bienále a letos oslavil 30 let od svého vzniku. I z tohoto důvodu měl vysokou úroveň.

Cantica laetitia na 16. ročníku mezinárodní soutěže pěveckých sborů - MARKTOBERDORF 2019 - NĚMECKO Foto: Jan Nowak
Cantica laetitia v Německu soutěžila s nejlepšími sbory světa

O možnost soutěžit v letošním ročníku usilovalo více než 60 sborů z celého světa a pouze 14 z nich uspělo. „Úroveň všech sborů byla vynikající. Na většině soutěží bývají dva až tři vysoce kvalitní sbory, ale zde v Marktoberdorfu byly na špičkové úrovni všechny,“ sdělil sbormistr Cantica laetitia Josef Surovík.

Zlínští sboristé soutěžili ve dvou dnech se třemi sbory z Filipín, třemi sbory z USA a dále se zpěváky z Irska, Ruska, Švédska, Kuby, Švýcarska, Turecka i z Německa. Vítězem se stal sbor University of the Philippines Los Baňos Choral Ensemble. Cílem hodnocení sborů v soutěži bylo posouzení kvality jejich vystoupení na mezinárodní úrovni a zařazení do příslušných kategorií (Level 1 - vynikající, Level 2 - velmi dobrý a Level 3 - dobrý). Cantica laetitia získala certifikát, který přisoudil sboru velmi hodnotný Level 2. „Organizátoři soutěže nám kladli na srdce, že nejde jen o soutěž, ale hlavně o setkávání sborů a sbormistrů z celého světa,“ objasnil Josef Surovík, který dodal, že s výkonem svého sboru byl spokojen.

Součástí festivalu byla také neobvyklá příležitost vybrat si jednoho z porotců, se kterým následně organizátoři zařídili workshop. Zlínští sboristé i s jejich sbormistrem Josefem Surovíkem se díky tomu setkali s profesorem a světově uznávaným litevským skladatelem Vytautasem Miškinisem. Společně pak pracovali na jeho skladbě Bonum est confiteri Domino, kterou má Cantica laetitia již delší dobu v repertoáru. „Pro mne i pro sbor bylo setkání s Vytautasem Miškinisem přínosem. Sám jsem si jako sbormistr musel více uvědomit práci svých rukou,“ řekl Josef Surovík.

„Miškinis nám také sdělil, že letošní ročník soutěže byl na nebývalé světové úrovni. Sám seděl v porotách více jak 200 soutěží a takovou konkurenci zažil pouze ve španělské Tolose, kam se ovšem dostanou jen vítězové Grand Prix z vybraných evropských soutěží,“ podotkl Surovík, kterého také potěšilo pozvání zlínského sboru na mezinárodní festival do Nizozemí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků