Hlavní obsah
Účastníci soutěže odborných dovedností (vpravo předseda poroty V. Šrámek) Foto: Jana Melicharová

Budoucí strojní mechanici, dříve zámečníci, změřili svoje síly v krajské soutěži

Střední škola – Podorlické vzdělávací centrum z Dobrušky se stala pořadatelem krajského kola soutěže odborných dovedností v oboru Strojní mechanik, která je pořádána v rámci celostátní přehlídky České ručičky

Účastníci soutěže odborných dovedností (vpravo předseda poroty V. Šrámek) Foto: Jana Melicharová
Budoucí strojní mechanici, dříve zámečníci, změřili svoje síly v krajské soutěži

Poslední březnová středa a čtvrtek patřily v dílnách Střední školy – Podorlického vzdělávacího centra v Dobrušce mladým nadějným strojním mechanikům. Ti se zde sešli, aby společně změřili síly v krajském kole soutěže odborných dovedností v učebním oboru Strojní mechanik. Soutěž je určena studentům 3. ročníků, kteří nemají v roce konání soutěže ukončené žádné vzdělání a kteří nedovršili věku 22 let.

A tak už ve středu ráno se 18 mladých mužů z 9 středních škol ze tří krajů pustilo do práce, aby do pozdního odpoledne vyrobili zámečnickou svěrku, kterou pro ně porota připravila. Jediné, co měli k dispozici, byla výkresová dokumentace a potřebný materiál.

Ve čtvrtek pak všichni plnili druhou část soutěže, a to písemnou práci, která měla prověřit teoretické znalosti budoucích strojních mechaniků.

Předsedou poroty byl jeden z dlouholetých propagátorů této soutěže Vladimír Šrámek ze SPŠ,SOŠ a SOU z Hradce Králové: „Je dobře, že se v rámci této soutěže mladí řemeslníci z různých škol scházejí a porovnávají svoje síly formou konfrontace se svými spolužáky. Vidí tak, jak pracují jejich vrstevníci jinde, jaké mají možnosti, jaké mají dílny, jaké mají vybavení. Každý účastník soutěže si totiž musel přivézt své základní nářadí, se kterým pak pracoval. Domů si pak odvezou vlastní výrobek, výkresovou dokumentaci a písemnou práci s hodnocením. Je to proto, aby se z těchto materiálů mohli poučit pro příští rok.“

A Radim Svoboda, který přijel z PSŠ Letohradu, se určitě poučí, neboť tomu největší problémy dělala písemná práce, tedy zvláště výpočty v ní, výrobek se jemu i jeho spolužákovi Vítu Svobodovi nezdál tak těžký. Oba tuto soutěž hodnotili velice kladně, neboť si z Dobrušky odvezli spoustu zkušeností a poznali, jaká je konkurence v jiných školách.

Ředitel SŠ-PVC Ing. Vladimír Voborník se ohlédl trochu do historie soutěže: „Soutěž naše škola pořádá již od března 2016, kdy zde poprvé soutěžili stejně jako letos budoucí strojní mechanici, v dalším roce pak obráběči kovů. Vloni to byli nástrojaři. A soutěžit bychom nemohli bez podpory sponzorů. Letos to bylo město Dobruška a dobrušská firma Köenig§Bauer Grafitec, kterým patří velký dík.“

Pak už si jenom posteskl: „Jenom mě mrzí, že popularita a propagace těchto náročných tříletých učebních oborů, které jsou potřeba a které mají perspektivu a budoucnost, je mizivá a ve sdělovacích prostředcích téměř žádná, i když absolventi berou dvojnásobek průměrné mzdy...“

I v této soutěži nerozhodovalo pořadí, neboť kdo vytvořil zámečnickou svěrku, která se co nejvíce podobala té v technické a výkresové dokumentaci, ten byl vítězem.

První dva z každého kraje postupují do finále přehlídky České ručičky, které se letos uskuteční v Opavě. Vítěz obdrží zlatou plaketu v hodnotě téměř 12 000 Kč. A je dobře, že i své zastoupení tam bude mít SŠ-PVC z Dobrušky. Do Opavy totiž pojede Matěj Kinzel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků