Hlavní obsah
Ilustrační snímky z minulých oslav Foto: Jiří Smutný

Brno oslaví 372. výročí úspěšné obrany před Švédy

15. srpna roku 1645 odolali obránci města, kterým velel plukovník Jean Louis Raduit de Souches, generálnímu útoku Švédů. Jednu z nejslavnějších kapitol dějin města připomene Den Brna. Oslavy se uskuteční o víkendu 11. a 12. srpna.

Ilustrační snímky z minulých oslav Foto: Jiří Smutný
Brno oslaví 372. výročí úspěšné obrany před Švédy

Po 112 dnech obléhání zaútočila švédská vojska vedená generálem Lennartem Torstensonem na Brno na šesti místech městských hradeb současně. Přestože byla početně mnohem silnější, neuspěla. Následně odtáhla směrem na Židlochovice a Torstenson se po neúspěchu vzdal vrchního velení na švédskou armádou.

V pátek 11. srpna bude na Kraví hoře od 16 do 21 hodin dobový jarmark, vystoupí skupiny historického šermu Duel a Bravo team a ve 20 hodin začne koncert skupiny Lucrecia Borgia. Labyrint pod Zelným trhem bude od 19 hodin nabízet prohlídky a současně vyrazí od katedrály sv. Petra a Pavla průvod se světly.

V sobotu 12. srpna účastníci akce uctí památku plukovníka de Souches u jeho náhrobku v kostele sv. Jakuba. Na náměstí Svobody pak nastoupí historická vojska a vydají se na pochod na Kraví horu.

Tam bude pokračovat jarmark, život v polním táboře, vystoupení šermířů a kejklířů, ukázka bitvy, jezdecká exhibice a koncert skupiny Codex. Celou akci pak uzavře závěrečný ohňostroj.

Podrobný program lze najít na www.denbrna.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků