Hlavní obsah
Herci Petr Houska, Vladimír Čapka a David Viktora během tréninků. Foto: archiv NDM Ostrava

Boxerskými tréninky se herci připravují na premiéru komedie Slož mě něžně

Boxerské tréninky včetně pořádných „vitamínů do hlavy“, to všechno je součást přípravy herců Národního divadla moravskoslezského na jejich novou roli. Využijí toho v komedii Slož mě něžně, kterou režíruje Janusz Klimsza. Premiéra bude 30. ledna ve zkušebně Divadla Antonína Dvořáka.

Herci Petr Houska, Vladimír Čapka a David Viktora během tréninků. Foto: archiv NDM Ostrava
Boxerskými tréninky se herci připravují na premiéru komedie Slož mě něžně

„Jdeš o pět minut později, takže 300 kliků. Pak si dáš chvíli aparáty a po nich budem spárovat, tak bacha, aby sis neodnes nějakýho kňoura," slýchají teď často herci činohry Národního divadla moravskoslezského.

V nové hře Slož mě něžně hrají Petr Houska, František Večeřa, Vladimír Čapka a David Viktora boxery. Aby svým postavám dodali autentičnost, začali herci už před půl rokem trénovat v klubu olympijského boxu Boxing Ostrava pod vedením hlavního trenéra Dalibora Fröhlicha.

"S Petrem Houskou jsme začali trénovat v létě, nejdříve formou individuálních tréninků, abychom prošli boxerskou abecedu a vysvětlili hlavní principy. Box totiž není žádné tupé mlácení, jak si spousta lidí myslí, naopak jde o velmi sofistikovaný sport, který je hodně o koncentraci a psychice. Petr se brzy dostal do skupiny výkonnostních boxerů, kteří boxují první ligu, extraligu, nejvyšší soutěže. Momentálně s Petrem trénujeme způsobem, který je zajímavý pro diváka, protože box je vlastně taky trochu divadlo,“ uvedl Fröhlich.

Hlavní aktér Petr Houska vysvětluje: „S nápadem na lekce boxu pro herce přišel režisér Janusz Klimsza. Já jsem to uvítal, protože rád poznávám nové věci. Box je dost fyzicky náročný sport, takže podle toho vypadají i tréninky. Doufám, že vynaložené úsilí se do inscenace promítne a že budou spokojeni jak diváci, tak trenér i režisér."

Černá komedie irského dramatika Billyho Rochea Slož mě něžně zavede diváky do prostředí potulných boxerů. Ti jsou více komedianti než profesionálové a s gustem kolotočářů si na irských periferiích vydělávají na chleba fingovanými zápasy, takže výzva profesionála jejich pouťovými kartami pořádně zamíchá. Příběh ale odkryje hlavně dojemné lidské osudy, s nimiž se život krutě pomazlil. V hereckém ringu nebude chybět ani láska, která se rodí ze setkání pár komplexů a „ztracených existencí“. Ona jediná nabídne možnost úniku z ranařské road movie. S humorem a s dávkou zoufalé odvahy tak postavy Rocheovy hry rozehrají úplně obyčejný, a přece fascinující příběh.

Premiéra Slož mě něžně proběhne  30. ledna v 19 hodin ve zkušebně Divadla Antonína Dvořáka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků