Hlavní obsah
Památkově chráněný bunkr Na Trati leží v těsné blízkosti dálnice. Foto: Pavel Čempěl

Bohumínský bunkr Na Trati se po zimě otevírá, návštěvníky čekají novinky

V pěchotním srubu Na Trati ve Starém Bohumíně, který stojí v těsné blízkosti dálničního sjezdu, začíná už v sobotu 1. dubna odpoledne nová sezóna.

Památkově chráněný bunkr Na Trati leží v těsné blízkosti dálnice. Foto: Pavel Čempěl
Bohumínský bunkr Na Trati se po zimě otevírá, návštěvníky čekají novinky

Členové Klubu vojenské historie Bohumín, kteří památkově chráněný objekt spravují, v zimě nezaháleli a připravili pro letošní sezónu opět řadu novinek. Ročně bunkr navštíví téměř dva tisíce lidí.

„Největší změnou prošla střelecká sekce na pravé straně objektu. V místnosti pro protitankový kanon přibyla replika náhradní hlavně, do kulometné místnosti nám podařilo získat originální muniční schránky pro těžké kulomety. Další novinkou jsou repliky zalomených dalekohledů u těžkých kulometů a motorgenerátor pro pohon zemního telegrafu,“ láká k návštěvě Martin Hejda z bohumínského klubu vojenské historie.

Památkově chráněný objekt si i letos mohou zájemci prohlédnout každý víkend. Muzeum pěchotního srubu bude mít letos otevřeno od dubna do konce září. Přístupné bude veřejnosti vždy o víkendech a státních svátcích od 14 do 18 hodin. Naposledy se bunkr otevře ještě v sobotu 28. října, v Den vzniku samostatného československého státu. 

Prohlídky trvají hodinu a začínají vždy v celou. Na individuálních prohlídkách mimo oficiální otevírací dobu se lze domluvit telefonicky minimálně tři dny předem na telefonních číslech 604 148 470 a 732 450 251.

„Chceme, aby byl srub přístupný opravdu každému. Proto u nás děti do 15 let neplatí vstupné. Lidé se k nám rádi vracejí. Mohou u nás vidět věci, které jinde neuvidí. Na vybavení či zbraně si mohou i sáhnout, to také není zcela běžné. Při prohlídce se mohou těšit například na ubikace vybavené replikami dobového nábytku. Ve střeleckých místnostech patří mezi raritu protitankový kanón bez kulometu nebo samostatný těžký kulomet s plně funkční lafetou, kterou jsme dva roky vyráběli,“ prozradil Martin Hejda. 

Návštěvníci si mohou v bunkru koupit knihy, pohledy, turistickou známku číslo 694 a turistickou nálepku 694, vydanou letos v lednu nebo magnetku s vyobrazením bunkru. V prvních týdnech nové sezóny navíc bude k mání nová publikace – průvodce objektem MO-S5 Na Trati. Momentálně „bunkráci“ finišují s posledními korekturami před tiskem.

Plné vstupné je 50 korun, děti do 15 let mají vstup zdarma. Děti, které bunkr navštíví v rámci školního výletu, zaplatí dvacetikorunu.

Další informace o pěchotním srubu lze najít na webu www.bunkr-bohumin.cz a na facebooku MO-S5.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků