Hlavní obsah
Foto: Pavel Čempěl

Bohumínské meandry dostaly nový zpevněný chodníček

Nový chodníček pro turisty právě dokončili podél řeky Odry ve Starém Bohumíně na trase zdejší naučné stezky. Ta vede skrz přírodní památku Hraniční meandry Odry. Na turisty tak čeká procházka, při níž ani po dešti nebudou muset skákat přes kaluže nebo se brodit blátem.

Foto: Pavel Čempěl
Bohumínské meandry dostaly nový zpevněný chodníček

Vznikem chodníčku odstartoval letošní společný česko-polský projekt Bohumína, Šilheřovic a polských Krzyżanowic za 13 miliónů korun nazvaný Odra a Olše blíže turistům i obyvatelům pohraničí.

„O zpevněnou pěšinu jsme usilovali už několik let, ale naráželi jsme na odmítavé stanovisko ochranářů z Moravskoslezského kraje. Ti trvali na tom, že v přírodní památce má být vše přírodní. Jsme rádi, že je náš společný česko-polský projekt přesvědčil. Při realizaci jsme samozřejmě museli dodržet přísné podmínky. Zpevněná pěšina mohla být maximálně osmdesát centimetrů široká a na její výstavbu jsme mohli použít pouze přírodní materiály,“ uvedl Roman Pak z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice s tím, že výstavba přišla na 350 tisíc korun.

Nová zpevněná trasa vede ze Starého Bohumína, měří 400 metrů a tvoří ji zhutněný štěrkopísek. Jiný povrch má pouze krátký úsek k Vrbině. Sem se turisté dostanou díky chodníku z dubových prken. Ta mají svou historii. Jde totiž o původní podlahu Antošovické lávky, kterou před třemi lety nahradily plastové rošty. Radnice po opravě lávky prkna uskladnila a postupně pro ně nachází nové uplatnění.

Další kuriozitou opravené stezky jsou umělé kaluže, přesněji malé tůňky v její blízkosti, které poskytnou domov žábám. Jejich vznik si rovněž vyžádal kraj. Aby obojživelníci a také celá stezka nepřišli k úhoně, vjezd na stezku zahradila závora. Pěší kolem ní bez problémů projdou, řidiči čtyřkolek devastující přírodu či rybáři, kteří parkovali auty u vody přímo v chráněné památce, by se už tudy dostat neměli.

V rámci česko-polského projektu nazvaného Odra a Olše blíže turistům i obyvatelům pohraničí letos vyroste například v Polsku v těsné blízkosti řeky vyhlídková věž, která nabídne z výšky sedmadvaceti metrů pohled na meandry z ptačí perspektivy. V Šilheřovicích vznikne naučná stezka a v Bohumíně dvě lávky pro pěší přes místní toky nedaleko Vrbického jezera. Zároveň přibydou v Bohumíně cykloboxy pro úschovu kol nebo zavazadel, a to ve sportovně-rekreačním areálu Bospor s aquacentrem a sportovní halou a také ve Starém Bohumíně nedaleko náměstí Svobody

Rozsáhlý projekt přijde na 13 miliónů korun, Evropský fond pro regionální rozvoj na něj přispěje částkou 11,5 miliónu korun. Jeho dokončení je v plánu na přelomu září a října, kdy se uskuteční slavnostní otevření nové rozhledny v meandrech. Jeho součástí bude i česko-polský cyklistický výlet a turistický pochod přes hraniční meandry.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků