Hlavní obsah
Foto: Lucie Kolková

Bohumínské jezero Kališok se připravuje na letní sezónu

Jedno z přírodních bohumínských jezer - Kališok - se chystá na letní sezónu. Radnice se dohodla s jejich majitelem Kamenolomy ČR a už letos se možná oficiální pláž dočká vyjmutí z dobývacího prostoru. V předstihu se proto město pustilo do úprav břehů jezera, aby lidem v létě usnadnilo vstup do vody.

Foto: Lucie Kolková
Bohumínské jezero Kališok se připravuje na letní sezónu

Novinky u Kališoku přijdou radnici na více než 300 tisíc korun. „V létě ke Kališoku míří stovky lidí. Přestože jezero i přilehlé pozemky patří soukromé firmě, máme s nimi dohodu, že může sloužit veřejnosti ke koupání, a tak se každým rokem snažíme vylepšovat místní plážoviště. Staráme se o sekání trávy a vývoz košů, údržbu atrakcí pro děti i hřiště pro plážový volejbal. Letos jsme se v předstihu pustili do úprav vstupů do vody,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice Jan Jeziorský.

Vodní nádrž má rozlohu 50 hektarů a vznikla díky těžbě štěrku. Koupání na vlastní nebezpečí je možné jen na severní straně jezera, kde už těžba skončila. Lidem tady usnadňují přístup do vody betonové panely i ploché lomové kameny, nachází se zde také plošina pro vozíčkáře, hřiště pro plážový volejbal, dětské atrakce. Neschází ani možnost občerstvení.

„Některé betonové panely ujížděly do vody, jiné byly naopak prasklé, takže je srovnáme, vyměníme, dosypeme přístup do vody podle potřeby štěrkem, náběhy k panelům pak ornicí a tato místa pak i zatravníme. Vše děláme pro to, aby měli lidé přístup do vody co nejplynulejší a nejpohodlnější. V některých místech jsme proto přístup do vody pročistili také od vzrostlého rákosí,“ doplnil Jan Jeziorský.

Úpravy břehů stojí 150 tisíc korun, stejnou částku město zaplatí za opravu přístupové betonové komunikace od parkoviště do areálu. Kromě toho u Kališoku přibyla nová dětská houpací atrakce pro nejmenší děti za 30 tisíc korun.

Největším problémem bývá přes sezónu parkování poblíž jezera. Kapacita soukromého parkoviště pro návštěvníky nestačí, a tak parkují, jak a kde se dá. To ale vadí místním lidem, a tak se obrátili s prosbou o pomoc na radnici. Město bohužel nemá poblíž jezera žádné pozemky, na nichž by odstavná plocha mohla vyrůst.

„Parkovací plochu bychom mohli vyčlenit až u odbočky k čističce odpadních vod. Ta je ale vzdálena od placeného parkoviště rovných 500 metrů, takže se obáváme, že zde lidé stejně nebudou parkovat. Museli by pak počítat s represemi za nesprávné parkování na vozovce či dokonce na zeleni v přírodní památce,” sdělil místostarosta Lumír Macura.

Přesto hledá město možnosti, jak situaci s parkováním vyřešit. Jednou z nich je pronajmout si některou ze zelených ploch poblíž jezera od Povodí Odry a vyčlenit ji na letní měsíce k parkování. Jednání jsou však zdlouhavá a není jisté, zda se do začátku sezóny podaří nějaké provizorní řešení najít a zrealizovat.

„Abychom snížili počet motoristů dojíždějících ke Kališoku, plánujeme vybudování stezky pro pěší a cyklisty od Ovocné ulice po protipovodňové hrázi směrem k jezeru. Projekční přípravy však momentálně zkomplikovaly oprávněné požadavky na respektování zemědělského využití pozemků. Hráz protíná pastviny pro dobytek, proto zamýšlíme přesunout stezku částečně mimo hráz blíž k břehům jezera. Na tom se ovšem musíme dohodnout s dalšími vlastníky pozemků,” dodal Macura.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků